A Győri Törvényszék ugyanis új környezetvédelmi engedélyezési eljárásra kötelezte az illetékes kormányhivatalt a 45 milliárd forintosra tervezett, de pénzhiány miatt tavaly nyáron ideiglenesen leállított, sokak által bírált projektben.
A döntés annyiban meglepő, hogy eddig akadálytalanul kapott meg minden engedélyt, jóváhagyást az állami beruházás. Nemrégiben épp ugyanez a Győri Törvényszék adott zöld lámpát a mederkotráshoz nagy visszhangot és tiltakozást kiváltó indoklással. A bíróság akkor úgy érvelt: a mederkotrás elpusztíthat ugyan védett fajokat, ám azok a tó más részén túlélhetnek, így a munka nem jelent veszélyt a tó ökoszisztémájára. A mostani döntés azonban azt jelenti,
hogy a beruházásnak már nincs és jó darabig nem is lesz környezetvédelmi működési engedélye.
Mint arról többször írtunk, a kormányzat évekkel ezelőtt döntötte el, hogy a fertőrákosi öbölben létrehoznak egy turisztikai központot, amelyben négycsillagos szállodák, uszodák, bungalók, parkolók kapnak helyet a többszáz hajót befogadó kikötő mellett. A munkálatokat egy Mészáros Lőrinchez kötődő építőipari vállalkozás kezdte meg, letarolt természetvédelmi oltalom alá eső vízparti területet, de a projekt magasépítési szakasza már nem indult el. Ezzel együtt a kormányzat nem tett le végérvényesen a beruházásról.
Erre utal, hogy az illetékes kormányhivatal tavaly december 21-én meghosszabbította a projekt környezetvédelmi működési engedélyét, ami ráadásul az eredetileg tervezett 50 helyett már 77 hektárra érvényes. Ez az az engedély, amit most – a Greenpeace fellépése nyomán – elkaszált a Győri Törvényszék.
A Greenpeace közleményében reményét fejezte ki, hogy a kormányzat végül egy olyan, jóval kisebb turisztikai fejlesztés mellett dönt, ami nyomán nem sérülne a Fertő tó élővilága.
„Sikerült megszüntetni a természet zavaró jelenlétét” – Litkai Gergely a Fertő-tavi beruházásnál járt Greenpeace: A bíróság szerint teljesen rendben van a Fertő tavi gigaberuházás