A Fertő tavi beruházás csak akkor sértené a Natura 2000 rendeletet, ha a tevékenység egy egész faj vagy annak élőhelye fennmaradását veszélyeztetné - ezzel az indoklással utasította el a bíróság a Greenpeace keresetét.
Az indokás lényegi része úgy hangzik, hogy „különbséget kell tehát tenni a fajok és annak egyes egyedeinek védelme között”, s bár nem vitás, hogy a tó medrét érintő kotrás „hatással lehet” az ott élő állatfajok egyedeire, jogsérelem csak akkor állna elő, ha a beruházás a fajok egészét, illetve élőhelyük egészét veszélyeztetné.
Rodics Katalin, a Greenpeace Magyarország biodiverzitáskampány-felelőse a döntést úgy kommentálta:
„Persze az utolsó élő egyedig lehet azt mondani, hogy a faj létezik. Ezen az alapon azonban nincs értelme annak sem, hogy minden védett fajnak van meghatározott természetvédelmi értéke. Nyugodtan ki lehet lőni mondjuk egy parlagi sast, vagy szedni egy csokor fokozottan védett papucskosbort, mert a faj attól még létezik. Pedig a természetvédelem épp azért kényszerült rá, hogy pénzben is kifejezze a védett fajok egyedeinek értékét, hogy ha valaki elpusztítja őket, akkor ez alapján büntethető legyen.”
A Greenpeace még 2021 áprilisában indított pert a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal közigazgatási határozata ellen, miután a beruházó kérésére engedélyezték, hogy ne csak télen, hanem egész évben végezhessen mederkotrást a Fertő tónál zajló építkezés területén. A szervezet most a Kúriához fordulás lehetőségét vizsgálja.