A Wagner zsoldoscsoport Putyin szakácsaként is emlegetett tulajdonosa és vezére akár át is írhatja az étlapot: Jevgenyij Prigozsin ugyanis nagy valószínűséggel politikai ambíciókat dédelget - erre a következtetésre jutott az amerikai Háborús Tanulmányok Intézete (ISW). A washingtoni agytröszt keddi hírösszefoglalója több erre utaló példát idéz az elmúlt hetekből. Március közepén Prigozsin interjút szervezett magának saját tulajdonú, Szövetségi Hírügynökségnek nevezett fóruma keretein belül. Közvetlen munkatársain kívül a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség és a Russia Today újságírói kérdezték. Az ISW figyelemre méltónak nevezte, hogy a beállítások, a koreográfia, az apró részletek kísértetiesen hasonlítottak a Putyin orosz elnökkel készült interjúkra. Prigozsin ott ült íróasztala mögött, szemben a közönséggel, épp úgy, mint ahogy az orosz elnököt szokták filmezni, és ez a stílus azért is szokatlan, mert ő nem ilyen steril formában szokta fényképeztetni magát, leginkább a harctéren szeret szerepelni.
Persze lehet, csak ki akarta gúnyolni Putyint, de éppenséggel finoman azt is sugallhatta, hogy Putyinhoz hasonlóan ő is lehet orosz elnök - vélekedett az ISW. Akárhogyan van is, Prigozsin mindenesetre ezt a nyilvános megjelenést is fölhasználta arra, hogy megismételje: az orosz védelmi minisztérium szándékosan megfosztja őt és zsoldos csapatát a tüzérségi lőszerektől, általában a támogatástól. Nehezményezte azt is, hogy az orosz katonákba nem sulykolják be az ideológiai hajthatatlanságot.
Mindez lehet része egy, a Kremlt támadó nagyobb trollkodásnak, de épp úgy kifejezhet valamiféle párhuzamot Prigozsin és az orosz elnöki hivatal között. A Wagner-csoport vezére már korábban célozgatott arra, hogy éppenséggel föl- (vagy akár le)válthatná Putyint. A Háborús Tanulmányok Intézete szerint erre utalt az a pár héttel ezelőtti szarkasztikus bejelentése is, hogy indul a jövő évi ukrán elnökválasztásokon (miért épp az ukrajnain?)- Egy Kreml-közeli politológus szerint ez kimondatlanul azt a feltételezést támasztja alá, hogy Prigozsin indulni kíván a 2024-ben esedékes orosz elnökválasztásokon.
A Wagner-csoport vezére többször is közvetlenül támadta az orosz elnöki adminisztrációt.
Január 18-án például félreérthetetlenül célzott rá, hogy egyes ott dolgozó munkatársak árulók, akik azt akarják, hogy Oroszország elveszítse az ukrajnai háborút. Ez volt eddig a legmerészebb támadása a Kreml ellen. Azt se hallhatták szívesen Putyin környezetében, amikor kijelentette: nem igaz, hogy Oroszország a NATO ellen harcol, és kételkedik abban is, hogy nácik volnának Ukrajnában - mindkét általa cáfolt állítás a Kreml, különösen pedig Putyin elnök propagandisztikus kijelentéseinek régóta állandó alapeleme. A Háborús Tanulmányok Intézete szerint Prigozsin közelmúltbeli viselkedése - függetlenül a valós szándékától - az orosz társadalomban is megerősíti azt a feltételezést, hogy a zsoldosvezérnek nagyívű politikai törekvései vannak.
A Kremlben éppenséggel sok mindenért hálásnak lehetnek Prigozsinnak -akinek zsoldosai már több afrikai színhelyen, de elsősorban Szíriában oldottak meg a Kreml számára kényelmetlen helyzeteket - de ezeket az ambícióit biztosan nem támogatják. A Wagner vezér egyik kritikusa, Igor Girkin, akit a malajziai légitársaság 17-es járatának 2014 augusztusi lelövésében, 298 ember halálában viselt felelősségéért egy holland bíróság tavaly novemberben távollétében életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt, sietett is megjegyezni: Prigozsin épp olyan, mint Julius Cézár, azzal a kis különbséggel, hogy Cézár először katonai győzelmeket aratott, és csak azután jelentkezett be politikai pozícióra. Ezzel kimondatlanul is utalt rá, hogy Prigozsin korábban nyilvánosan megígérte, hogy 2022 szeptemberére elfoglalja Bahmutot. Most pedig 2023 március vége van és az ukrajnai kisvárost még mindig nem sikerült teljességgel bevennie az immár az orosz reguláris csapatok által is támogatott Wagner zsoldosoknak..