Az 53 éves Alekszej Moszkaljov ügyvédje a keddi ítélethirdetés után azt mondta, nem tudja, ügyfele hol lehet. A lányát egyedül nevelő férfi, aki a vád szerint a közösségi médiában több ízben bírálta az orosz hadsereget, előző nap még megjelent ügye egyetlen tárgyalási napján. A Tula megyei Jefremovban kreált eset nem kivételes, az Ukrajna elleni invázió kezdete óta országszerte ezrével emeltek vádat a hadsereg lejáratása címén, bármilyen háborúellenes megnyilvánulás miatt.
A történet mégis felkavarta a Moszkvától 300 kilométerre délre lévő kisváros életét, s felkeltette a külföldi média figyelmét is, miután a 13 éves Mását a hatóságok elszakították az apjától és gyermekotthonba vitték a büntetőeljárás március eleji kezdetekor.
A férfinak védelmezői is akadtak, köztük a városi tanács egyik tagja, Olga Podolszkaja, aki megrendülve fogadta a bírósági szóvivő által ismertetett ítéletet. Podolszkaja rémisztőnek nevezte a véleménynyilvánításért kiszabott két évi börtönt. A második sokk akkor érte, amikor a szóvivő közölte, hogy az elítélt szökésben van. „Reméljük, semmi baja nem történt" – mondta. Aggodalma különösen indokolt, tekintettel arra, hogy Moszkaljovék ügye tele van a legsötétebb diktatúrák idejéből visszaköszönő elemekkel.
A család kálváriája tavaly áprilisban kezdődött, amikor Mása a rajzórán – ahol az orosz „különleges katonai műveletet” dicsőítő képet kellett készíteniük – egy ukrán zászlót rajzolt "Dicsőség Ukrajnának" felirattal és egy orosz zászlót, amelyen a "Nem a háborúra!" felirat szerepelt, középen egy anyával és lányával, amint két rakéta tart feléjük. A rajztanár jelentette az igazgatónak, hogy mi történt, az pedig kihívta a rendőrséget, amely nyomozást indított az ügyben. Másnap, amikor Moszkaljov bement az iskolába, a lányát a rendőrök órákon át nyaggatták, de az apját nem engedték hozzá. Mint utólag kiderült, megpróbálták rávenni, hogy vállaljon szerepet valamilyen, az orosz csapatokat támogató ifjúsági akcióban, de ezt elhárította.
Ekkor bevitték őket a rendőrségre, ahol Moszkaljovnak szemére hányták, hogy „rosszul neveli a lányát”, és jegyzőkönyvet vettek fel.
A Podolszkaja által lefotózott rajz azóta bejárta a világsajtót, az őszinte, gyermeki ellenállás jelképé válva.
Moszkaljovot először 32 ezer rubel (mintegy 150 ezer forint) pénzbírsággal sújtották egy tavalyi internetes posztja miatt. Az elnyomó gépezet azonban leállíthatatlannak bizonyult: a lakásán tartott december végi házkutatás, számítógépének lefoglalása után büntetőeljárást indítottak ellene, ismételt elkövetésre hivatkozva.
A Holod orosz ellenzéki portál szerint a férfit a házkutatás után bevitték a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) helyi központjába, ahol vallatták, bántalmazták, a fejét a falhoz verték.
Az incidens után Moszkaljov úgy döntött, elhagyják Jefremovot és Uzlovaja városába mentek, ahol egy civil szervezet önkéntese, egy többgyermekes anya segített elhelyezni őket. Március 1-jén reggel két ismeretlen férfi érkezett a házhoz - az egyik rendőri egyenruhában -, hogy elvigye őket, de semmilyen parancsot felmutatni nem tudtak, s a talpraesett asszony elzavarta őket. Másnap már a távollétében érkeztek a rendőrök, és elvitték az apát és lányát.
A Jefremov városi szociális szolgálat – anélkül, hogy beszéltek volna a házi őrizetbe helyezett apával – intézkedett Mása gondozásba vételéről. A fiatalkorúak ügyeivel foglalkozó bizottság pedig eljárást indított a szülői jogok korlátozása érdekében. A férfit – aki ügye múlt heti előzetes meghallgatására sem mehetett el – nagyon megviselte, hogy semmit nem tud a lánya hogyléte felől. Még telefonon sem beszélhetett vele.
Moszkaljovék szomszédai ismerik a történetet, és állítják, hogy soha nem volt problémájuk az apával, de félnek kiállni mellette. "Az orosz hatóságok azt akarják, hogy mindenki igazodjon. Nem hagyják, hogy az embernek saját véleménye legyen – mondta Olga Podolszkaja a BBC tudósítójának. Az ügy első bírósági meghallgatására mégis összegyűltek a család támogatói és újságírók. Egy aktivista a bíróság folyosóján, kamerák előtt tartotta fel transzparensét, amelyen ez állt: "Adjátok vissza Mását az apjának!" A közelben álló rendőr azonnal felszólította, hogy tegye el a feliratot.
A keddi ítélethirdetés előtt Moszkaljov ügyvédje, Vlagyimir Bilijenko felkereste a gyermekotthont, ahol Mását tartják, megtiltva a látogatását is. Az igazgató azt mondta, a lány éppen egy főzőfesztiválon van, de átadott az ügyvédnek egy levelet meg két rajzot, amelyet Mása az apjának készített. Az egyik rajzra Mása azt írta: "Papa, te vagy a hősöm!" Az ügyvéd a két rajzot a bíróságon kiterítette egy asztalra.
A levélben, amelyet a szökésben lévő Moszkaljov egy közvetítőn keresztül azóta nyilvánosságra hozott, Mása vigasztalja az apját és biztosítja őt arról, hogy semmiért sem tartja hibásnak. "Tudd, hogy győzni fogunk, a győzelem a miénk lesz, bármi is történik, együtt vagyunk, egy csapat vagyunk (...) Kérlek, ne add fel, legyen hited, reményed és szereteted. Egy nap majd leülünk az asztalhoz, és emlékezni fogunk minderre. (...) megtanultam, hogy a keserű igazság jobb, mint az édes hazugság" - közli sorait az emigrációban működő Meduza hírportál.