Szerdán Edinburgh-ban beiktatott új első miniszter a Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetőválasztásán 52-48 százalékos arányban, de csak az ötvenezer pártszavazó második voksainak szétosztása után győzte le ellenfelét, Kate Forbes szülési szabadságon lévő pénzügyminisztert, akinek kálvinista hitén alapuló nézetei - így a mesterséges terhességmegszakítás, az azonos neműek házassága és a melegek gyermekvállalásának elutasítása - elidegenítették a modern társadalom híveit. Az arányt olvasva nincs az a politikai megfigyelő, aki ne venné észre a kísértetes hasonlóságot: ugyanez volt a nemmel szavazók aránya a 2014-es skót függetlenségi referendumon. A szerény különbség miatt visszás hatása lett Yousaf kíméletlenségének is, hogy csak a vidéki ügyek vitelét bízta volna rá Forbesra, aki ezt a lehető legnyersebben utasította vissza.
Sokan érzik úgy, hogy a XXI. század multikulturális Egyesült Királyságában meg sem kellene említeni az új skót frontember hátterét és bőrének színét. Mások viszont, - köztük Ayesha Hazarika politikai kommentátor, korábbi munkáspárti vezetők tanácsadója - kifejezetten büszkék arra, hogy a 37 éves skót nacionalista politikus Rishi Sunak brit kormányfő és Sadiq Khan londoni főpolgármester mellett immár a harmadik, ázsiai származású felső vezető, akinek felmenői egykor bevándorlóként, egyetlen bőrönddel, néhány fonttal és gyenge angolsággal érkeztek meg a szigetországba. Említésre érdemes, hogy a skóciai Munkáspárt első embere, Anas Sarwar is muszlim, sőt Yousaffal ugyanabba a glasgowi magániskolába, a "skót politika Etonjába" jártak.
Az új skót első miniszter szerény győzelme támadási felületet adott ellenfeleinek, elsősorban Kate Forbesnak, aki a "közepes képességek elfogadásának" tekinti megválasztását, és állítja, az SNP számára nem lesz elég a "folytonosságra" hivatkozni.
Yasouf több kormányzati tisztséget is betöltött már, de különösen a legutóbbi, az egészségügyi és szociális tárca felelősségével nehezen küzdött meg, a skóciai ellátás minden kritikán alulinak számít.
Az edinburghi autonóm kormány fejével kapcsolatban a brit közvéleményt leginkább foglalkoztató kérdés a függetlenség jövője. Első megszólalásaiból ítélve egyrészt meggyőződése, hogy "remélhetőleg a következő öt évben" Skócia leválik az Egyesült Királyságról, másrészt nem gondolkodik rövidtávú megoldásokban, például elődjével, Nicola Surgeonnel ellentétben nem tekinti "de facto népszavazásnak" az SNP szereplését a következő választásokon. Fokozatosan akarja felépíteni a jelenlegi 45 százalékról a függetlenség támogatottságát, s csak megnyugtató többség reményében kezdeményezné az "indyref2" kiírását. A Downing Street 10. máris jelezte, hogy elutasítaná, ha Yousaf elvi felhatalmazást kérne egy újabb népszavazás megtartására.
Humza Yousaf nézetei aggasztóan tükrözik Sturgeonét a nemi identitással kapcsolatban. Míg korteshadjárata során visszavonulni látszott attól, hogy bíróság elé vigye a brit kormányt, amiért az a Skóciára vonatkozó 1998-as törvény 35-ös számú szekcióját bevetve blokkolta a nemi identitás reformját lehető tevő tervet, új pozíciójában elszántnak mutatkozik a döntés megkérdőjelezésére. London nem pusztán azt ellenzi, hogy Skócia 18-ról 16 évre csökkentené a nemváltoztatás alsó korhatárát, vagy eltörölné a nemi diszfória orvosi diagnózisának szükségességét, hanem az egyes országrészek szabályozása közötti különbséget is. Yousaf a The Spectator szerint a "busz elé dobja a nők és gyermekek biztonságát".
A Skóciában egy, illetve hat parlamenti mandátummal bíró Munkáspártot és a Konzervatívokat egyaránt felvillanyozta Yousaf megválasztása. A The Times-nak nyilatkozó egyik munkáspárti vezető szerint "mindenki tudja, hogy bukott politikus, aki képtelen az egészségügy kezelésére". Mindkét nagy párt reméli, hogy akár több tucatot is el tud nyerni a 2024-ben esedékes választáson az SNP által 2019 óta tartott (59 közül) 45 választókerületből. A nacionalisták választásának végső győztese az unió lehet. Ha Yousaf lejáratja a pártját, úgy a következő tartományi erőpróbán, 2026. május 7-én még a Zöldekkel együtt sem fog tudni többséget szerezni a holyroodi nemzetgyűlésben.