A frakcióban már dolgoznak, mondta Kósa (Fidesz-alelnök, Lajos). Mármint a fideszes frakcióban, mármint a választási törvény módosításán. Mert a kormánypártok szerint jelenleg felvásárolhatók a képviselők, a polgármesterek és a frakciók. Nyilván tudják, miről beszélnek.
Kik vásárolnák fel a képviselőket, a polgármestereket és a frakciókat? A külföldiek, a vállalatok és egyéb külsős szervezetek, bármit jelentsen is ez. Kósa (és a Fidesz) szerint a felvásárlást akkor lehet megakadályozni, ha a jelölőszervezetek csak belföldi természetes személyektől fogadhatnak el anyagi vagy más támogatást.
A pártoknál ez már így van, ezt terjesztené ki a kormánypárt az egyesületekre és a civil világra, hogy már a jövőre esedékes EP- és az önkormányzati választásokon korlátozhassák a nemkormánypárt szereplőket.
Azt hagyjuk, hogy a lokális, részérdekek miatt szerveződő csoportok is rosszul járnak, örüljenek, hogy eddig húzhatták. Miért nem léptek be a Fideszbe, hogy megvalósítsák álmaikat? Kinek mi baja lehet avval, ha különböző, kül- és belföldi nem befolyásolja a választások kimenetelét, a törvényhozást, a kormányt? Elvégre a kormány gyűlöletének új célpontjában, az Egyesült Államokban is korlátozás van (igaz, megalkották a lehetőséget, hogy az érdekcsoportok legálisan befolyásolják a politikát, és korlátlanul támogassák a kampányokat).
Ha pedig a világban másutt is van példa a korlátozásra (nem is egy példa), akkor mi bajunk lehet a fideszes módosítással? Semmi, szinte. Mert van egy megkerülhetetlen probléma: a Fidesznek lejtő pálya. Hiszen a fideszesek nem csak a pártjuk pénzén kampányolnak. A kormányzat is tolja őket. És a kormány nem válogat az eszközökben. Ezért a módosítás nem a kampányfinanszírozást teszi átláthatóvá. Hanem újabb előnyt biztosít a már most leválthatatlan kormánynak.