Ukrajna;Szijjártó Péter;Egyesült Államok;orosz megszállás;

- Szijjártó Péter: A békepártiság nem azt jelenti, hogy Oroszország megtarthatja a megszállt területeket

Az AP-nek adott interjúban előkerült a külgazdasági és külügyminiszter kedvenc szavajárása, az úgynevezett „liberális mainstream” is.

„Amikor finn és svéd politikusok megkérdőjelezik politikai rendszerünk demokratikus mivoltát, az tényleg elfogadhatatlan” - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter az AP hírügynökségnek adott interjújában.

Szijjártó Pétertől mindezt a finn és svéd NATO-csatlakozással kapcsolatban kérdezték meg. A tárcavezető azt hangoztatta, a magyar  törvényhozóknak már nagyon elege van abból, hogy ezek az országok folyamatosan a magyar belpolitikai eseményeket bírálják. Mint mondta, komoly aggodalmak merültek fel a kormánypárti frakcióban mind Svédország, mind Finnország „politikai elitjének Magyarországgal szembeni igen tiszteletlen viselkedése miatt”. 

Az AP beszámolójában emlékeztet, hogy az EU befagyasztotta a Budapestnek járó uniós pénzeket, és azzal vádolja a populista Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy korlátozza a médiát, csorbítja az LMBTQ-kisebbségek jogait, eltűri a rendszintű korrupciót és az állami intézményeket a Fidesz szolgálatába állítja. Az Európai Parlament egyik állásfoglalásában az uniós törvényhozók tavaly kijelentették, hogy Magyarország Orbán nacionalista kormánya alatt „a választási autokrácia hibrid rezsimjévé” vált, s kikerült a demokráciák közösségéből.

A miniszter szerint mindez ellenérzéseket váltott ki a kormánypárti frakcióban és megnehezítette azt, hogy a kormány támogassa Finnország és Svédország NATO-csatlakozási kérelmét. Szóba került az ukrajnai orosz invázió is. Szijjártó Péter azt hangoztatta, Magyarország békepártisága nem azt jelenti, hogy Oroszország tartsa meg azokat a területeket, amelyeket jelenleg megszállás alatt tart. 

„A háború leállítása és az, hogy leülünk egy asztalhoz, nem jelenti azt, hogy elfogadjuk a status quót. Amikor a háború véget ér, és megkezdődnek a béketárgyalások, nem szükséges, hogy a határok ott legyenek, ahol a frontvonalak húzódnak. Ezt a saját történelmünkből is tudjuk. Hiszem, hogy tűzszünetnek kell létrejönnie”

- fogalmazott. 

A magyar-amerikai kapcsolatokat érintően úgy látja, hogy azok Donald Trump elnöksége alatt voltak a csúcson. – Mi minden tekintetben a liberális mainstream ellen vagyunk. S ha eközben sikeres vagy, választásokat nyersz, akkor azt a liberális mainstream nem tudja megemészteni - fejtegette. Kitért arra is, hogy a volt amerikai elnök soha nem akart semmit se Magyarországra erőltetni - a többi között azt sem, hogy gondoljanak másképp családról, vagy migrációról. Ráadásul Donald Trump elnöksége alatt Oroszország nem indított senki ellen sem támadást - zárta eszmefuttatását Szíjjártó Péter. 


Az idén csaknem 96 ezer diák jelentkezett középiskolákba – közölte az Oktatási Hivatal (OH) a Népszava megkeresésére.