Akár már egy éven belül megalakulhat a Fővárosi Állat- és Növénykert fenntartására hivatott, a főváros tulajdonában álló részvénytásaság - mondta el a 24.hu-nak a kultúráért felelős főpolgármester-helyettes.
Bősz Anett az átalakítás pozitív példájaként a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt.-t hozta fel. A fürdőket üzemeltető cég a Fővárosi Önkormányzat tullajdonában van, s az energiaválság ellenére 2,4 milliárd forintos adózás utáni nyereményt ért el. Éppen ezért emiatt is indokoltnak vélik az átalakítást - s persze azért, mert így egy dinamikus fejlődést lehetővé tevő társasági forma jönne létre. Mindez kevesebb bürokratikus akadályt jelentene. Ráadásul így jóval egyszerűbb lenne megtalálni az intézmény első emberét.
Tavaly szeptember óta folyamatosan kerestük a megoldást, hogy mikor érdemes kiírni a főigazgatói pályázatot, mindenkit megkerestünk, aki szóba jöhetett, de a végén azzal találtuk szemben magunkat, hogy a főigazgató-jelöltek közül a jelenlegi rendelet alapján csak egyetlen aspiráns tudott állva maradni - magyarázta Bősz Anett. Hozzáfűzte, ekkor született meg az elhatározás, hogy
„bármilyen feszes munkatempót is követel az átalakítási folyamat, belevágunk.”
A Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője pedig arról beszélt, általában az a tapasztalat, hogy a nonprofit gazdasági társaságként való működés rugalmasabb gazdálkodást tesz lehetővé a költségvetési szervként való működéshez képest. Hanga Zoltán hozzátette, egy esetleges gazdasági társasággá való átalakulás után az intézmény személyzete nem közalkalmazottként folytatná a munkát, hanem a gazdasági társaságokként működő állatkertekben már bevált formában.
A legutóbbi pályázaton a hét jelöltből csupán egy olyan embert találtak, aki minden kritériumnak megfelelt. Azonban később az ő pályázatát is elkaszálták arra való hivatkozással, hogy nem találták kellően meggyőzőnek az Állatkert jövőjével kapcsolatos koncepcióját. – Reményeink szerint a zrt.-vé alakulás legfeljebb 12 hónapot emészt föl, nem látjuk annak lehetőségét, hogy ennyi idő alatt megváltozzon a lehetséges, szóba jöhető jelöltek személyi összetétele vagy a jogszabályi környezet a végzettséget/szakmai tapasztalatot illetően, emiatt már nem tervezünk újabb pályázatot kiírni – osztotta meg benyomásait Bősz Anett.
Nullszaldós Biodóm a cél, de az Orbán-kormány úgy üti Budapestet, hogy közben százmilliárdos vagyont tékozol el