Továbbra is fenntartjuk a különleges földgázkészletet - közölte kérdésünkre csütörtökön a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely a kormányinfón.
A különleges földgázkészletről szóló, tavalyi kormányrendelet szerint Lantos Csaba energiaügyi tárcavezetőnek ez év márciusig kellett döntenie a tavaly vásárolt tartalék fenntartásáról, avagy rendelkeznie az értékesítésről. Az illetékes energiaügyi tárca ugyanakkor erre vonatkozó megkeresésünkre mindmáig nem válaszolt.
Nem ez az egyetlen furcsaság a tavalyi kormánydöntés nyomán felhalmozott, 739 millió köbméter „különleges földgázkészlet” körül. A tartalék felhalmozásáért és tároltatásárt felelős, elvben a hazai energiacégek tulajdonolta, gyakorlatilag viszont állami irányítás alatt álló Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség (MSZKSZ) ugyanis a gáztartalékok kezelésének fedezete érdekében nemrég április 1-től 46 százalékkal megemelte a tagok által befizetendő "normál" tagi hozzájárulást. (A tételt a hazai gázcégek fogyasztóikra terhelhetik.) Igaz, az iparágtól tavaly októbertől beszedett, jelentős mértékű különleges tagi hozzájárulás áprilisi kivezetésével számolva ez 43 százalékos csökkenés.
Méregdrága az Orbán-kormány által vett extra gázkészlet, de legalább nem is kellett hozzányúlniAz MSZKSZ tavaly nem kevesebb mint 843 milliárd forintnyi állami garanciát kapott a különleges földgázkészletet fedező hitel visszafizetésére. A szervezetnél azt korábban megerősítették lapunknak, hogy ezt a biztosítékot mindeddig nem igényelték. Bár arra nem kaptunk egyértelmű feleletet, hogy a gázért fizetett vételár megfelel-e az állami biztosítéknak, arra utaltak, hogy az összeg tekintetében az állami összeg irányadó. Ebben az esetben viszont az MSZKSZ rendkívül sokat, köbméterenként több mint 1100 forintot fizetett a különleges földgázkészletért. Ez még a tavaly augusztusig mégoly magasra törő tőzsdei gázárak közül is a legmagasabb értékek rövid távú "ártüskéinek" szintje. Azóta a tőzsdei gázár oly mértékben leesett, hogy tegnap - számításunk szerint - köbmétere már csak 153 forintot ért. Igaz - szintén az MSZKSZ tájékoztatása szerint - a gázért az állami MVM-nek fizetendő tarifát már a szerződéskötéskor meghatározták. (Az MSZKSZ tavaly szeptember végén lapunknak már a szállítások megkezdéséről tudósított, amikor még kétségkívül viszonylag magasan állt a gáztőzsde.)
Tekintettel arra, hogy - az uniós Gas Infrastructure Europe adatai szerint - Magyarország gáztárolói tegnap 45 százalékos töltöttségen álltak, jelen állás szerint a luxusgázvásárlást utólag semmi nem indokolja. Az ugyanakkor kétségkívül üdvözlendő, hogy a kormány a közel ezermilliárdért vett tartalékot nem árusítja ki 730 milliárd forintos veszteséggel.