;

rendelet;Joe Biden;amerikai hírszerzés;koronavírus;nyilvánosságra hozás;COVID-19;Vuhani Virológiai Intézet;

- Biden elrendelte a hírszerzési anyagok nyilvánosságra hozatalát a koronavírus és a vuhani laboratórium közötti lehetséges kapcsolatokról

A lépés kockázatosnak minősül az egymással jelenleg kifejezetten rossz kapcsolatot fenntartó Egyesült Államok és Kína között. Egészségügyi tisztségviselők és amerikai hírszerzők azonban továbbra is megosztottak azzal kapcsolatban, hogy a vírus egy fertőzött állatról terjedt át emberre, vagy a vuhani laboratóriumban folytatott egyik kísérlet révén jutott ki a külvilágba.

Elrendelte Joe Biden amerikai elnök a hírszerzési anyagok nyilvánosságra hozatalát a koronavírus és a vuhani laboratórium közötti lehetséges kapcsolatokról – adta hírül kedden a The Guardian.

„Végére kell járnunk a COVID-19 eredetének (…), beleértve a lehetséges kapcsolatoknak a vuhani virológiai intézettel” – fogalmazott Biden. „Ezen törvény végrehajtásának szellemében a kormányom a lehető legtöbb információ titkosítását oldja fel, és megosztja őket” – közölte. „Osztom a kongresszus célját azt illetően, hogy a lehető legtöbb információt hozzuk nyilvánosságra” a koronavírus eredetét illetően – tette hozzá.

A lap emlékeztet arra, Biden 2021-es hivatalba lépését követően azt mondta, utasította a hírszerzést, hogy a rendelkezésére álló minden eszközt bevetve járjon utána a vírus eredetének. Ez a munka jelenleg is tart, és a lehető legtöbb információt hozzák nyilvánosságra anélkül, hogy nemzetbiztonságot sértenének – közölte.

Megjegyzik, a lépés kockázatosnak minősül az egymással jelenleg kifejezetten rossz kapcsolatot fenntartó Egyesült Államok és Kína között. Peking hevesen tagadja annak lehetőségét, hogy a koronavírus-világjárványt okozó vírus a vuhani laboratóriumból szabadult ki.

Mindazonáltal egészségügyi tisztségviselők és amerikai hírszerzők továbbra is megosztottak azzal kapcsolatban, hogy a vírus egy fertőzött állatról terjedt át emberre, vagy a vuhani laboratóriumban folytatott egyik kísérlet révén jutott ki a külvilágba. A járvány eredetét vizsgáló egyik amerikai szerv, az energiaügyi minisztérium például arra jutott, nem igazán valószínű a laboratóriumi változat. Hasonló megállapításra jutott az FBI is, igaz, több amerikai szerv ezzel ellentétes következtetést fogalmazott meg.

A halálos áldozatok fele öt évesnél fiatalabb gyerek. A tanulmányt vezető London School of Hygiene and Tropical Medicine nevű kutatóegyetem figyelmeztet, az idén akár még súlyosabb lehet a helyzet, 2023 első felében akár 34 ezren is meghalhatnak az aszály következtében.