;

vírus;laboratórium;Vuhan;

- Amerikai pénz is van a vuhani víruskutatásokban

Az eddig is ismert volt, hogy a SARS-vírus-kutatásokat amerikaiak is pénzelték, most azonban újabb részletek derültek ki erről.

A The Intercept (Az Elfogott Üzenet) amerikai non-profit szervezet szeptember 7-én a honlapján tette közzé, hogy az információ szabadságát biztosító törvény (FOIA) alapján több mint 900 oldal dokumentumot pereltek ki, amelyekből az derül ki, hogy a Vuhani Virológiai Intézetben folyó koronavírus-kutatásokat az amerikai EcoHealth Alliance (ÖkoEgészsség Szövetség) is pénzelte a National Institute of Allergy and Infectious Diseases (Allergiás és Fertőző Betegségek Nemzeti Intézete) által gyűjtött összegekből. Az intézet igazgatója egyébként Anthony Fauci, aki Trump alatt elnöki egészségügyi tanácsadó is volt, és ezt a posztját Biden kérésére is megtartotta. Az új dokumentumok komolyan felvetik felelősségét abban, vajon tudott-e arról, hogy intézete genetikailag módosított vírusokkal folyó kutatásokat finanszírzott, amit ő a kongresszusi meghallgatásokon is tagadott, felvetve ezzel a kérdést, nem hazudik-e vagy legalábbis az emberek ezzel kapcsolatos nem megfelelő tudására alapozva nem játszik-e a szavakkal. Az adományok 2014-től kezdve érkezetek, a Trump-kormányzat 2020 áprilisában felfüggesztette őket. Az újonnan kiperelt iratokból két olyan pénzjuttatásra is fény derült, amelyek eddig nem voltak ismertek, az egyik adományt - 666 442 dollárt - a következő projekt nevén küldték: “A denevérekből származó koronavírusok kockázatának kiderítése”.

A dokumentumokból kiderül, hogy az EcoHealth Alliance elnöke, Peter Daszak minták ezreit vizsgáltatta meg az új koronavírus miatt. Azt is kiderítették, hogy a kutatómunka egy része nem is a Vuhani Virológiai Intézetben folyt, mint azt korábban feltételezték, hanem a Vuhani Egyetem - csak 3-as biztonsági szintű - Állatkísérleti Laboratóriumában. (Négy biztonsági szint létezik, a Virológiai Intézet a legmagasabb besorolásúba tartozik, BSL-4-es.) Ez további kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, nem egy laboratóriumból szabadult-e el SARS-CoV-2-vírus, amit Daszak nagyon határozottan tagadott. az EcoHealth Alliance összesen 3,1 millió dollárral támogatta a kínai kutatásokat, a virológiai laboratórium 600 ezret részben arra kapott, hogy azonosítsa és megváltoztassa azokat a koronavírusokat, amelyek valószínűleg embereket fertőznek meg. Utóbbi kísérletekkel azt vizsgálják, milyenek lehetnek az új vírusvariációk, hogyan lehet védekezni ellenük.

A denevérekből származó vírusok veszélyével már a járvány előtt számoltak a tudósok, akik felhívták a figyelmet arra, hogy a helyszíni kutatások, a barlangokban való munka során nagy az esélye a SARS-, vagy más Covid-vírusoknak való kitettségnek. Az pénzjuttatásokról szóló tervezetekből egyértelműen kiderül, hogy az EcoHealth Alliance-nek minden oka megvolt, hogy komolyan vegye azt a teóriát, hogy a vírus laboratóriumból, a kísérletezések következtében szabadult ki. “Az indítványokból egyértelműen kiderül, hogy tudák, milyen veszélyes kísérletek ezek. Mindvégig beszéltek emberekről, akiket megharaptak a denevérek és jegyzeteket vezetettek róluk. Megvannak még ezek? Ha nem, hogyan vethetik el a teóriát, hogy a vírusok baleset révén szabadultak el? - kérdezte Alina Chan, a Broad Institute molekuláris biológusa. Az is kiderül, az amerikaiak kétféle kutatást finanszíroztak a Vuhani Egyetemen olyan “humanizált” egereken, amelyeket úgy változtattak meg genetikailag, hogy a sejtreceptoraik az emberekéhez hasonlóan reagáljanak a vírusokra: a SARS- és a MERS-rokon (Súlyos Akut Légzőszervi Szindróma, Közel-keleti Légzőszervi Szindróma) kórokozókat is vizsgálták.

Robert Kessler, az EcoHealth Alliance kommunkációs igazgatója szerint a pénzeket azért kapták, mert akik megítélték, fontosnak tartották kutatásaikat. Az Intercept három nappal később újabb írást tett közzé, ebben tudósokat idéznek, akik egyöntetűen úgy nyilatkoztak, hogy a “humanizált” egerek nem lehetnek a járvány forrásai. Míg azonban az új dokumentumok ezt a teóriát valóban nem támasztják alá, Stuart Newman, a New York Medical College fejlődésbiológiai laboratóriumának vezetője szerint az, hogy Vuhanban folytak kísérletek ilyen módosított (kiméra) vírusokkal, támogatják azt az elméletet, hogy a vírus laboratóriumból szabadulhatott ki. “A dokumentumok további vizsgálatokat tesznek szükségessé, kiderítendő, vajon a kutatók nem hagytak-e ki információkat más aggodalmakat keltő kísérletekről” - jegyezte meg Alina Chan.

Brit szakemberek olyan tenyészeteket hoznának létre, amelyek jobban ellenállnak a betegségeknek, a hőségnek és a szárazságnak.