Franciaország;nyugdíjreform;Párizs;tüntetések;összecsapások;

- Újabb összecsapások törtek ki Párizsban nem sokkal azután, hogy elbuktak a francia kormány elleni bizalmatlansági indítványok

Az egyik bizalmatlansági indítvány elfogadásához mindössze kilenc szavazat hiányzott. A nyugdíjreform miatt feldühödött tüntetők felgyújtották az utcákon a szemétkupacokat, amelyek a szemétszállítók sztrájkja miatt mintegy két hete begyűjtetlenül hevernek az utcákon. Legalább 101 embert letartóztattak.

Újabb összecsapások törtek ki Párizsban nem sokkal azután, hogy hétfő este elbuktak a francia kormány ellen indított bizalmatlansági indítványok – derül ki a Reuters hírügynökség és a BBC híreiből.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a francia kormánynak két bizalmatlansági indítványt – az egyiket nem sokkal – sikerült túlélnie hétfő este a parlamentben. A centrista és korábbi kormánypárti képviselőkből álló, független LIOT csoport és öt ellenzéki, elsősorban baloldali frakció által kezdeményezett indítvány elfogadásához mindössze kilenc szavazat hiányzott; a szükséges 287 képviselőből 278-an szavazták meg. A másik, a Marine Le Pen-féle szélsőjobboldali Nemzeti Gyűlés indítványát ezzel szemben mindössze 94 képviselő támogatta.

A sikertelen szavazások után újabb összecsapások törtek ki a francia fővárosban a tüntetők és a rendőrök között, legalább 101 embert letartóztattak. A Reuters egyik riportere látta, amint a rendőrök könnygázt is bevetnek a demonstrálókkal szemben.

A hírügynökség beszámolója szerint a tiltakozók felgyújtották az utcákon a szemétkupacokat, amelyek a szemétszállítók – a nyugdíjreform miatti – sztrájkja miatt mintegy két hete begyűjtetlenül hevernek az utcákon. A tűzoltók Párizs legtekintélyesebb sugárútjaira is kénytelenek voltak kivonulni az égő szemétkupacok miatt.

Szakszervezetek és ellenzéki pártok fogadkoztak, hogy fokozzák a megmozdulásokat annak érdekében, hogy visszavonják a nyugdíjreformot, amelynek értelmében a jelenlegi 62-ről 64-re emelnék a nyugdíjkorhatárt. Sokan a 2018-ban kezdődött, híres sárgamellényes tüntetésekhez hasonlítják a jelenlegi tiltakozásokat.

A francia nemzetgyűlésben képviselők felháborodásuknak adtak hangot azt követően, hogy bejelentették a bizalmatlansági indítványok kudarcát.

„Mondjon le!” – kiabálták az Engedetlen Franciaország (La France Insoumise) nevű szélsőbaloldali párt tagjai Élisabeth Borne miniszterelnöknek, miközben egyebek között olyan feliratú transzparenseket emeltek a magasba, mint „Találkozunk az utcákon”.

Szintén volt egy kisebb megmozdulás Bordeaux-ban is, ahol mintegy 2-300 – többségében fiatal – ember vonult az utcára, miközben Emmanuel Macron francia elnök lemondását követelte, több kukát is felgyújtottak.

Csütörtökre újabb országos tiltakozást szerveznek a nyugdíjreform miatt. Eközben Macron népszerűsége 2019 óta nem látott mélypontra, 28 százalékra süllyedt, de vannak olyanok, akik XVI. Lajos király nyomán egyenesen „le is fejeznék” a francia elnököt.

A 363 oldalas jelentést Louise Casey, a brit kormány társadalmi ügyekért felelős különmegbízottja állította össze több mint egyévi munkával. A tanulmány különösen "mélyen gyökerezőnek" nevezi a Scotland Yard soraiban feltárt rasszizmust és homofóbiát, és megállapítja azt is, hogy a rendőrség vezetői állománya évtizedek óta nem hajlandó tudomásul venni ezt a jelenséget.