A Bloomberg úgy tudja, azért nem született közös uniós állásfoglalás a Vlagyimir Putyinnal szembeni nemzetközi elfogatóparancs ügyében, mert Magyarország megvétózta .
Miképp pénteken megírtuk, a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen, a testület vizsgálóbírói szerint orosz elnök háborús bűnökért felelős, beleértve, hogy gyerekek ezreit hurcolták el Ukrajnából Oroszországba a megszállás kezdete óta.
Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője saját nevében adott ki egy nyilatkozatot a döntést követően, amelyben azt „tudomásul vette”. A lap azonban úgy tudja, eredetileg közös uniós nyilatkozatot adtak volna ki, amelyben támogatásukról biztosították volna a Nemzetközi Büntetőbíróság lépését,
csakhogy azt Varga Judit igazságügyi miniszter nem írta alá.
A helyzet már csak azért is érdekes, mert a ICC hatáskörét hazánk is elismeri, vagyis elviekben ha Vlagyimir Putyin Magyarországra érkezne, úgy le kellene tartóztatni.
A külügy hazugságot kiált
Cikkünk megjelenése után a Külgazdasági és Külügyminisztérium levelet küldött szerkesztőségünknek, ebben pedig felhívták a figyelmet Paczolay Máté külügyi szóvivő közlésére, aki az MTI-nek nyilatkozva hazugságnak minősítette, hogy Magyarország megvétózta az uniós nyilatkozatot. „Ezzel szemben az igazság az, hogy Magyarország a következő álláspontot közölte Josep Borrell külügyi és biztonságpolitikai főképviselővel: Magyarország tudomásul veszi a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) döntését, és azt semmilyen módon nem kívánja kommentálni. Amennyiben azonban a főképviselő vagy bármely tagállam nyilatkozatot szeretne kiadni, Magyarország nem emel kifogást ellene – mutatott rá a szóvivő”.