A hétvégén a svájci pénzügyi hatóságok – a kormány és a pénzügyminisztérium – látszólag gyorsan rövidre zárták a múlt héten a csőd szélére került második legnagyobb svájci bank, a Credit Suisse problémáját: vasárnap éjszaka a bankot felvásároltatták a piacvezető UBS Bankkal, hatalmas kormányzati garanciák mellett. A válságkezelés célja az volt, hogy a hétfői piacnyitásra a befektetők megnyugodjanak. A bankmentés azonban nem várt hullámokat vetett.
Rendes körülmények között egy bankcsőd esetén a tulajdonosok, vagyis a részvényesek veszítik el elsőként a befektetésüket, csak ezt követően a kötvénytulajdonosok. A svájci hatóságok viszont azt az egyedi döntés hozták, hogy egyes speciális alárendelt kölcsöntőkét megtestesítő kötvények értékét - 17 milliárd dollárnyit - nullára írják le, ami igencsak meglepte a piacokat. Az okozott nagy felháborodást, hogy svájci hatóságok mintegy önkényesen felrúgták a szabályokat. Egyes elemzők már arról beszéltek, hogy az egész svájci pénzügyi rendszerbe vetett bizalom omlott össze.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy a konszolidálást végző hatóságok miért döntöttek így, az is lehet, hogy erre nagyon is jó okuk volt. A pénzügyi hatóságok láthattak bankban olyan dolgokat, ami oka lehet ennek az egyedi döntésnek. A kötvénypiacokon mondhatni sokkot okozott a váratlan húzás, hétfőn a vevő UBS részvényei hét százalékot estek, de minden európai tőzsde mínuszban nyitott. Leginkább a bankpapírok zuhantak, ugyanis a Credit Suisse megmentése nem volt képes elfojtani a pénzügyi fertőzéstől tartó félelmet. És ledőlt még egy tabu is: a svájci bankrendszerbe, a felügyeletbe vetett globális bizalom.
Közvetlen módon sehogy vagy nagyon minimális érintettek akár a magyar bankok, akár a magyar gazdaság a Credit Suisse-csőddel szemben
– nyilatkozta lapunknak Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. Ennek ellenére idehaza is hullámokat vetett a bankbedőlés. A mostani bankcsődökről – amelyek az USA-ban kezdődtek, majd következett a második legnagyobb svájci bank – azt kell elmondani, hogy amit most láttunk az nem a 2008-ashoz hasonló csődsorozat. Nem rendszerszintű problémák vannak a globális bankrendszerben, hanem az emelkedő kamatkörnyezet, és a megváltozott piaci viszonyok miatt egyes bankok bajba kerültek a nem megfelelő üzleti, stratégiai döntések, valamint a hibás kockázatkezelés miatt. Pontosan beazonosítható, hogy melyik bankkal mi volt a probléma: a csődbe ment egyik amerikai pénzintézet kriptodeviza-hitelezéssel foglakozott, ez a piac azonban az elmúlt időszakban összeesett. A Silicon Valley Bank tech-startapokkal üzletel, ráadásul hibás befektetési döntéseket hoztak. A svájci Credit Suisse-szel folyamatosan, évek óta voltak problémák, ez a bank volt a fekete bárány az európai bankpiacon – mondta Trippon Mariann.
Az UBS bankház veszi át a Credit Suisse-t, 40 ezer milliárd forintnyi támogatást kap hozzá a svájci jegybanktólA szakértő szerint abban az értelemben sem 2008-at írunk, hogy a szabályozó hatóságok kész vészhelyzeti eszközökkel és tervekkel rendelkeztek, amelyekkel megakadályozták a pénzügyi fertőzést. Ezt láttuk, amikor a svájci hatóságok egy hétvége alatt tető alá hozták a Credit Suisse-UBS fúziót. Ennek ellenére minden bank érintett, hisz a bankolás a bizalomról szól, és most ez a bizalom rendült meg a csődök kapcsán, ezért szenvednek a bankrészvények az egész világon - mondta az elemző. Trippon Mariann szerint bár az amerikai és a svájci hatóságok ezen pénzintézetek problémáját megoldották, de ez nem zárja ki, hogy nem dőlnek ki újabb csontvázak a szekrényekből. Ezért is óvatosak a befektetők a bankrészvényekkel szemben, és ezért csökkent minden bankrészvény árfolyama az egész világon.
A forint is a bankpániktól szenved
Az euró ára hétfőn 400 forint környékén mozgott, ami 20 forinttal magasabb a 10 nappal ezelőtti árakhoz képest. A forintgyengülés oka, hogy amikor a mostanihoz hasonló pánikhangulat alakul ki a befektetők körében, a kockázati étvágy brutális módon megcsappan, és ekkor a forint sem elég biztonságos befektetés. Ez egy újabb figyelmeztetés a magyar gazdaságpolitika számára, hogy a forint sérülékeny. Amíg jó hírek vannak a piacon, addig a nagy kamatkülönbözet segít a forintnak, de ilyen kockázatkerülő helyzetben még ez is kevés, ez is egy bizalmi kérdés – tette hozzá az elemző. Az, hogy az euró ára 400 forint felé pattant pár nap alatt, világosan jelzi, hogy a magyar gazdaságpolitika nem dőlhet hátra, mi több azt is igazolja, hogy az MNB nem sieti el a kamatcsökkent.
Pénzmosás, kémkedés – ez volt a Credit Suisse
A 167 éves svájci bank már több negyedéve veszteséges volt, de számos más jel is arra mutatott, hogy nagyon nincs rendben a svájci cég működése. Tavaly júliusban elítélték a bankot, mert nem volt képes megakadályozni egy bolgár kokaincsempész banda pénzmosási ügyletét. Egy bermudai bíróság 2022 márciusában úgy döntött, hogy Bidzina Ivanisvili volt grúz miniszterelnök számára több mint félmilliárd dollár kártérítést kell fizetnie. A bíróság szerint Ivanishvili és családjának a Credit Suisse egykori tanácsadója által elkövetett, hosszan tartó csalás áldozata lett. 2020 márciusában lemondott Tidjane Thiam, a bank vezérigazgatója miután kiderült, hogy a magándetektíveket béreltek fel, hogy kémkedjenek egy volt vagyonkezelési vezetőjük ellen, miután az a ősi riválishoz, az UBS-hez igazolt.