Az év elején végveszélybe került Pécs ikonikus színháza. Pedig az 1988-ban alapított teátrum közönségsikere és szakmai elismertsége vitathatatlan. A színház igazgatója, Vincze János, Jászai-díjas rendező mindig is a kortárs magyar szerzők drámáinak bemutatását tartotta a legfontosabb művészi feladatának, így – többek között – Pilinszky János, Spiró György, Háy János, Forgách András, Schultz Sándor, Kiss Judit Ágnes művei találkoztak itt először a publikummal. Ezeket a produkciókat 11 alkalommal válogatták be az országos színjátszó fesztivál versenyprogramjába, és ott rangos díjak sorát nyerték el Vincze rendezései. Az előadásokat rendszeresen meghívták a fővárosi színházakba és külföldre, Romániába, Finnországba, az Egyesült Államokba és Kanadába. A színház takarékosan gazdálkodott, ezért sosem voltak „saját” színészei, valamennyi szerepet vendégművészek játszottak, igaz, közülük sokan erősen kötődtek a „Harmadik”-hoz.
Az elmúlt években általában négy premiert és 150 előadást tartottak a pécsi intézményben. Az évadonként 150 millió forintból gazdálkodó teátrum az államtól többnyire 50 milliót, a várostól 5 milliót kapott, a pénz nagyobb részét a jegy- és a szponzorbevételből, valamint pályázati forrásokból „hozta össze” az intézmény. Ebben az évadban azonban az állam csak 30 milliót tudott adni, s a bajt fokozta a rezsiköltségek brutális emelkedése. Emiatt úgy tűnt, hogy januártól nem lesznek már előadások, ha csak nem „érkezik” még legalább 20 millió forint. A hírről értesülve a színház közönsége gyűjtést indított, és néhány hét alatt csaknem összejött a hiányzó pénz, magánszemélyek és cégek adományaiból.
Szerda este a színházban gálaműsort tartottak Lenni vagy nem lenni? címmel. Csaknem félszáz pécsi és fővárosi művész vállalt fellépést ingyen, a 221 főt befogadó színházat pedig zsúfolásig megtöltötte a jegyeket 10 és 25 ezer forintért váltó közönség. A fellépők – akik korábban számos itteni produkció főszereplői voltak - verseltek, énekeltek és sztoriztak, a közönség pedig hálásan és elérzékenyülve tapsolt, majd a gála végén együtt énekelte színészekkel a mentőakció szimbolikus, Dalommal hívlak közelebb című dalát. A gála 2 és félmilliós bevételével 20 millióra kerekedett az összegyűjtött pénz, így a Harmadik Színház megmenekült.
Legalábbis júniusig.