Orbán Viktor tavaly október 23-án Zalaegerszegen szerepelt, és a mostani ünnepet sem a fővárosban tölti: a kormányfő március 15-én, délután három órakor Kiskőrösön, Petőfi Sándor szülőházánál mond beszédet. Budapesten, a Nemzeti Múzeumnál délelőtt fél tizenegykor kezdődő díszünnepségen a kormány képviseletében Csák János kulturális és innovációs miniszter szólal fel.
A Civil Bázis és más civil szervezetek március 14-től kétnapos rendezvényre hívnak a Hősök terére és az Andrássy útra. A meghívó szerint az úgynevezett Civil Sugárút célja, hogy a „civil szervezetek – amelyek oly sokat tettek ezért az országért az elmúlt három évtizedben – szabadon bemutassák szakmai értékeiket, tevékenységeiket”. A sokféle programot kínáló rendezvény záró eseménye az Andrássy úton végighaladó Szabadságmenet lesz, amely március 15-én délután három órakor a Hősök teréről indul.
A Népszava körkérdésére adott válaszokból és a már nyilvánosságot kapott programokból kiderül, hogy nem lesz közös ellenzéki ünnepség, a pártok külön-külön tartanak megemlékezéseket. Már amelyikük tart egyáltalán.
A Demokratikus Koalíció délután három órától az Egyetem téren kezdi rendezvényét, Gyurcsány Ferenc pártelnök és Dobrev Klára árnyék-miniszterelnök is színpadra lép. „Meg fogjuk mutatni, hogy nem engedünk a ’48-ból és nem engedünk az európai Magyarországból, nem adjuk fel az ezeréves álmunkat!” – hangsúlyozza a sajtómeghívó. A DK mindenkit vár, aki szemben áll az Orbán-rendszerrel.
A Momentum központi rendezvényt nem tart, azonban a párt több politikusa – közöttük Donáth Anna EP-képviselő – felszólal a XXII. kerületben, a délután egy órakor kezdődő Nagytétényi Forradalmi Pikniken.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke és Hiller István, a párt választmányi elnöke a Március 15. téren délelőtt fél tíztől sajtótájékoztatót tart, majd koszorúzni fog a Petőfi-szobornál. Komjáthi Imre, az MSZP másik társelnöke és Molnár Zsolt pártigazgató Csíkszeredán kopjafát avat.
A Jobbik-Konzervatívok megemlékezése délelőtt tíz órakor kezdődik a Batthyány-örökmécsesnél, ahol Gyöngyösi Márton pártelnök mond beszédet.
Az LMP sem szervez központi ünnepséget, tagjai és képviselői a saját településükön tartandó megemlékezéseken vesznek részt. Ungár Péter, az LMP társelnöke a II. kerületi hivatalos ünnepségen helyez el koszorút.
A Párbeszéd március 15-én közzéteszi Tordai Bence társelnök „aktuálpolitikai üzeneteket tartalmazó” videóját, továbbá csatlakozik a Civil Sugárút elnevezésű rendezvényhez. A Hősök teréről induló Szabadságmenet végén, az Andrássy út és a Bajcsy-Zsilinszky út találkozásánál, öt órakor felszólal Karácsony Gergely párbeszédes főpolgármester is.
A helyszínválasztásból arra lehet következtetni, hogy több más párthoz hasonlóan a szélsőjobboldali Mi Hazánk sem készül tömegrendezvényre. A Pilvax közben három órakor kezdődő, „béketüntetéssel” egybekötött megemlékezésen Toroczkai László pártelnök is a szónokok között lesz. A Mi Hazánk elutasítja a NATO bővítését „Oroszországgal szomszédos területeken”, tiltakozik az „Orbán Viktor által is megszavazott szankciók és Ukrajna közvetett támogatásai” ellen.
Párton belüli egységet demonstrál a DK
Hosszú idő után az első alkalom lesz, hogy egy színpadon mond beszédet Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke és Dobrev Klára árnyék-miniszterelnök – így hirdeti rendezvényét a Demokratikus Koalíció a Népszavának küldött meghívóban. Lapunknak nyilatkozva Mikecz Dániel, a Republikon Intézet vezető kutatója közölte: a politikus házaspár közös szereplésének hangsúlyozása hatáseszköz, amelynek több funkciója lehet. A „most először” az esemény rendkívüliségét emeli ki, ezzel pedig motiválhat a részvételre, erősítheti a megjelenést a médiában.
Az ellenzéki rendezvények megszokott eleme az egység felmutatása – folytatta Mikecz Dániel. Mivel ez egypárti rendezvény, az egységet ezúttal nem más pártokkal, hanem a párton belül demonstrálja a DK. Gyurcsány és Dobrev közös szereplése továbbá a politikai tandem, a két fél egyenjogúságának és egyenlő fontosságának megerősítése.