pénzbírság;veszélyes hulladék;akkumulátor;

- Rákkeltő anyagokkal veszélyeztette a dolgozóit, megbüntették a Samsung-gyár hibás akkumulátorait feldolgozó céget

Nem ez volt az egyedüli szabálytalanság, amelyet az üzemben találtak. 

Súlyosan veszélyeztette dolgozóit a lítium-ion akkumulátorok újrahasznosításával foglalkozó bátonyterenyei SungEel Hitech Hungary Kft., ezért a munkavédelmi hatóság nyolc és félmillió forint bírság megfizetésére kötelezte a céget - derül ki az Átlátszó cikkéből.

Az oknyomozó portál szerint a Nógrád vármegyében található létesítményben elsősorban a gödi Samsung SDI és a komáromi SK Battery gyárainak selejtes akkumulátorait dolgozzák fel, évente közel 28 ezer tonnányit. Tavaly júliusban egy úgynevezett „technológiai robbanás” következett be, amikor egy új gyártósort próbaüzembe helyeztek. Ekkor négyen megsérültek: az egyik munkást súlyos sérülésekkel szállították kórházba. 

A határozat 24 pontban rója fel a cégnek, milyen súlyos mulasztásokkal veszélyeztette dolgozói egészségét, testi épségét a vállalat. Ennek tanúsága szerint a cég tizennyolc alkalmazottjánál egy tavaly márciusi biológiai monitoring vizsgálat határérték feletti eredményt mutatott. 

Ráadásul a munkahelyi légtér-szennyezettség jócskán a megengedett határérték felett volt. Noha a veszélyes anyagok nevét kitakarták, az Átlátszó adatigénylésére kiadott határozat szerint rákkeltő anyagokról van szó. 

„A munkáltató nem biztosította, hogy a felhasznált anyagok a munkakörnyezetet ne szennyezzék, nem gondoskodott az egészségkárosító hatások megelőzéséről megfelelő műszaki, technológiai intézkedésekkel” - olvasható a vádiratnak is beillő felsorolás. Az elkövetett mulasztások közt pedig felróják, hogy a légszűrő berendezések rosszul működtek, kiszállt belőlük a veszélyes anyagokat tartalmazó por, nem minden munkavállaló viselt védőeszközt, és nem mindenki kapott tájékoztatást arról, hogy rákkeltő anyagokkal fog dolgozni.

A SungEel Kft. egyébként tavaly októberben engedélyt kért a hatóságoktól a kapacitásbővítéshez, mivel az eddigi 28 ezerről 52 ezer tonnára szeretnék növelni a feldolgozható veszélyes hulladék mennyiségét. Az eljárást lezáró határozat szerint a bővítés miatt jelentős környezeti hatás várható, ezért hatásvizsgálatot kell lefolytatni és a cégnek üzemi kárelhárítási tervet kell benyújtani.


A Lázár János vezette építési és közlekedési tárca koncepciója alapján a jövőben akár hárommilliós bírságokat is kiróhatnának a reklámok, hirdetések elhelyezőire.