A Meteorológiai Világszervezet (WMO) friss előrejelzése szerint búcsút inthetünk a 2020-ban kezdődött La Niña időszakának, márciustól májusig semleges fázisban, majd ezt követően nagy valószínűséggel El Niño fázisban lesz majd a Csendes-óceán térségében - írja a NatGeo.
Az elmúlt La Niña időszak Ausztráliában pusztító árvizekkel jelentkezett, ezzel Európában hosszas, és nem kevésbé pusztító aszályt hozott, bár a vélemények megoszlanak arról, hogy ez összefügghet-e a La Niñaval. A La Niña hosszú, 3 évig tartó periódusa abban is segített, hogy megtorpanjon a felmelegedés, ez a trend most megfordulhat. A helyzet El Niñoba (várhatóan a nyár végétől) való átfordulása sajnos azzal is együtt jár majd hogy így ismét megugrik bolygónk felmelegedése. Az efféle, tavasz előtt születő hosszú távú előrejelzések azonban, különösen az északi féltekére nézve számtalan hibalehetőséget rejtenek magukban, így a folyamatos számítások eredményei alapján készülő előrejelzéseket folyamatosan teszik majd közzé.
Bár a La Niña/ El Niño a Csendes-óceán és elsősorban a déli félteke jelensége, a globálisan összekapcsolódó rendszerek miatt nagy távolságokban is érezteti a hatását. Maga a jelenség a Csendes-óceán felszíni vizének meleg, illetve hideg régióinak elhelyezkedéséből adódik, ezzel a víz feletti légtömegek viselkedése is megváltozik. El Niño idején Délkelet-Ázsia szárazabbá válik, Dél-Amerika pedig melegebbé és csapadékosabbá, La Niña idején megfordul a helyzet.
Az egyelőre nem világos, hogy a klímaváltozás hogyan hat majd erre a jelenségre, de jelenleg úgy tűnik, egyre hosszabb és extrémebb El Niño időszakok jöhetnek majd. Szintén ellentmondásos a kapcsolata az európai időjárással, mivel nem egy szabályosan ismétlődő jelenségről van szó, nehéz elkülöníteni a hatását más hatásoktól.