;

recesszió;ipari termelés;leállás;

Képünk illusztráció

- Rossz hír jött a magyar iparból

Januárban látszólag teljesen váratlanul és némileg érthetetlen módon bezuhant a magyar ipar termelése – derült ki a KSH előzetes adataiból. 

A statisztikusok szerint 2023 első hónapjában az ipari termelés 0,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a visszaesés már 3,2 százalék, ám az igazán meghökkentő adat, hogy szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2022 decemberéhez mérten - vagyis egyetlen hónap alatt -  5,1 százalékkal csökkent. A KSH annyit közölt a legnagyobb súlyú alágak közül a villamos berendezés gyártása (ide tartoznak az akkumulátorgyárak is) bővült a leginkább, a járműgyártás és a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása is nőtt, ugyanakkor az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása csökkent. Vagyis ez alapján januárban az élelmiszeriparban történhettetek komoly leállások.

2022 egészében 5,7 százalékkal nőtt az ipari termelés és még decemberben is 5,8 százalékkal volt magasabb – a kiigazított – termelési index, vagyis az általános recesszió ellenére mindeddig válságállónak tűnt a magyar ipar teljesítménye, sőt elemzők szerint az idei növekedés egyik húzóereje épp az exportra dolgozó magyar ipar lesz. A KSH jövő héten közli a részletes adatokat, amelyekből megtudhatjuk a hirtelen visszaesés okát, de egyelőre úgy tűnik, hogy egyszeri, ám jelentős botlásról van szó. A kevés adat miatt az elemzők is egyelőre sötétben tapogatóznak.

A várakozásokat messze alulmúlónak nevezte az ipar első havi teljesítményét Suppan Gergely a Magyar Bankholding vezető elemzője is. Az ipari termelés negyedik negyedév elejétől tapasztalt megtorpanását döntően az energiaárak robbanásának következtében elsősorban az energiaigényes ágazatokban a termelés visszafogása, vagy leállása okozhatta, míg novemberben az olajfinomítással kapcsolatos problémák is rontották az ipar teljesítményét (ami részben hozzájárult a november végi, december eleji üzemanyag ellátási zavarokhoz), azonban a hazai olajfinomító termelése ezt követően helyreállt. Egyes ágazatokban, különösen az élelmiszeriparban pedig a gyengülő belső kereslet okozhat visszafogottabb termelést, amit a kiskereskedelmi adatok is tükröztek.

Mivel a hazai ipari rendelésállományok továbbra is magas szinten állnak - mintegy 8 százalékkal meghaladják az egy évvel ezelőtti szintet -, így a beszállítói problémák enyhülése további élénkülést eredményezhet. Az elemző szerint a hazai gazdaság középtávon jelentősen profitálhat a CATL, az SK Innovation, a Samsung SDI, a BMW és a Mercedes kiemelkedő mértékű beruházásaiból, valamint a védelmi ipari kapacitások kiépüléséből, mivel a hadiipari kiadások számottevő növekedése várható a következő években. Idén 3,5-4 százalék körüli ipari növekedésre számít az elemző.

A kifizetetlen energiaszámlákat jóval meghaladja a mindennapi beszállítókkal szembeni elmaradás.