;

Tudomány;implantátum;csontnövekedés;

Az implantátummal egy elektromos mezőt hoznak létre ott, ahol szeretnék, hogy a csont fejlődjön

- Intelligens implantátum segíti a csontnövekedést

Reményt adhat a hátfájdalomban szenvedő embereknek az a kutatás, amely bizonyítja, hogy az elektromos mezők az egészséges csontozat újszerű építőelemei lehetnek.

A hátfájdalom rendkívül kellemetlen, ugyanakkor egyre gyakoribb az elöregedő népesség körében. A gerincműtétek számos országban egyre elterjedtebbek; ideértve a költséges – és igen kockázatos – gerincfúziós műtétet is. A beavatkozások átlag 18 százaléka sikertelen, ami súlyos szövődményekkel jár a páciens számára. A gerincfúziós műtét során két csigolyát rögzítenek egymáshoz, ezáltal stabilizálva a területet és csökkentve a fájdalmat. Azonban sok minden függ attól is, hogy a műtétet követően a csigolyák milyen mértékben képesek csontvelőt képezni és megfelelően összeilleszkedni.

„Sok esetben ez nem történik meg, mivel a páciensek csigolyái nem képesek áthidalni a csontok között keletkezett rést” - magyarázta John Zellmer, az Európai Unió által finanszírozott SmartFuse projekt koordinátora és az orvostechnikai eszközöket gyártó svédországi Intelligent Implants vállalat társalapítója. A cég a világon elsőként olyan orvosi szintű implantátumokat fejleszt, amelyek gondosan irányított elektromos jelek segítségével képesek felgyorsítani, irányítani és nyomon követni a csontnövekedést. „Lényegében azt csináljuk, hogy lemásoljuk a szervezet saját jelzéseit: létrehozunk egy elektromos mezőt azon a területen, ahol szeretnénk, hogy a csont tovább fejlődjön, vagyis az implantátum körül” - magyarázza John Zellmer. A kis méretű és könnyen használható ortopédiai implantátum PEEK műanyagból és titánból készül, belsejében pedig szorosan elszigetelve számos elektróda található - olvasható a Horizon magazinban megjelent cikkben. 

A juhokon végzett, kezdeti klinikai vizsgálatok nagyon biztatóak. Zellmer elmondása szerint a hathetes vizsgálati időszak alatt a készüléket használó juhok esetében háromszor annyi csont fejlődött ki, mint a készüléket nem használók esetében.

A gerincműtéten áteső páciensek esetében a felépülési időszak sokáig tart: akár 9 vagy 12 hónapra is szükség lehet, amíg megfelelő mennyiségű csont képződik a fúzió megvalósulásához. A sikertelenség a legtöbb esetben csak a műtétet követő egy év vagy még több idő elteltével diagnosztizálható, és az orvosok nehezen tudják felmérni, hogy jó úton halad-e a gyógyulási folyamat. A SmartFuse implantátumok vezeték nélkül fogadják a jeleket és kapcsolódnak egy felhőalapú portálhoz, amely korábban ismeretlen mélységű információkkal látja el az orvosokat a csontok fúziójával kapcsolatban. Ahogyan növekszik a csont az implantátum körül, az elektromos jelek egyre inkább gyengülnek. A szenzorok „észlelik” a gyengülő jeleket, és megbecsülik, hogy mennyi csont fejlődött ki. Bár az innováció még gyerekcipőben jár, a vállalat azt reméli, hogy 2028-ra Európában és az Egyesült Államokban is megszerzi a hatósági jóváhagyást.

Sokkal több nőre lenne szükség a környezetvédelmi döntéshozók körében. Látásmódjuk, ismereteik alkalmassá teszik őket ezekre a pozíciókra, mégis hátrányban vannak mind a mai napig.