Kenyába utazott hivatalos látogatásra Kövér László házelnök – közölte az Országgyűlés sajtófőnöke vasárnap este az MTI-vel.
Szilágyi Zoltán közleménye szerint az Országgyűlés elnöke Moses Masika Wetangulának, a kenyai Nemzetgyűlés elnökének meghívására utazott Nairobiba. Kövér személyében a rendszerváltozás óta először utazott hivatalos látogatásra magyar házelnök a kelet-afrikai országba. A magyar házelnök a mostani utazással viszonozza Justin Muturi korábbi kenyai házelnök 2019 márciusában tett hivatalos magyarországi látogatását.
A kétoldalú tárgyalásokat megelőzően Kövér ünnepi beszédet mondott a Nairobiban élő magyaroknak a Magyarország kenyai nagykövetsége által adott fogadáson. A házelnök ebben úgy fogalmazott, „a szabadságnak minden nemzet életében megvan a maga születésnapja, amely nemcsak a naptárakban piros betűs hivatalos ünnep, hanem a lelkekben is az”. „A kenyai barátaink esetében a gyarmati sorból hatvan esztendővel ezelőtt történt felszabadulás, a függetlenség kikiáltásának napja ilyen” – jegyezte meg.
„Az 1848-49-es magyar forradalomban újjászületett a független, önrendelkező és cselekvőképes magyar állam, történelmi szívhangja jól hallható volt, és minden magyar számára azt üzente, hogy eljött az állami, a nemzeti és a társadalmi szabadság ideje, és bár akkor ezt a magyar szabadságot egy nyugati meg egy keleti birodalom közös erővel a csatatereken elfojtotta, de a szabadságvágy a magyar szívekbe menekülve tovább élt, és ezért történelmi értelemben legyőzetve is győztesnek bizonyult” – mondta a házelnök a közlemény szerint.
Kövér László hangsúlyozta, hogy „ez a 48-as szabadság” adott később erőt a pesti srácoknak és lányoknak, hogy „1956-ban Kossuth nótákat énekelve a barikádokon jóformán csupasz kézzel küzdjenek egy megszálló keleti birodalom tankjai ellen”. Igaz, mint azt Orbán Viktor miniszterelnöktől októberben "megtudhattuk", nem a szovjetek legyőzése, hanem a "béketárgyalások elérése" volt a cél, "a Nyugat elárult minket, a szovjet tankok visszafordultak (?)".
Orbán Viktor: A szankciók miatt nem csökken az inflációSzinte egy szó sem igaz abból, amit Orbán Viktor mondott az 1956-os Zalaegerszegről, semmilyen harc nem folyt akkor a városbanKövér szerint "ez a szabadság adott erőt az 1990-es rendszerváltoztató magyar politikai erőknek, és ez a szabadság ad erőt ma is a magyar nemzetnek ahhoz, hogy újkeletű nyugati és keleti birodalmak szorításában a magyar állam megőrizze függetlenségét és szabadságát. 1848. március 15. nekünk, magyaroknak – éljünk bárhol is a nagyvilágban –, ezért az újkori szabadságunk születésnapja" - fogalmazott.
Az Országgyűlés elnöke arra kérte a jelenlévőket, hogy mondják el büszkén kenyai barátaiknak, hogy március 15-e egy olyan nemzetnek a szabadságünnepe, amely „ezeréves európai története során soha nem törekedett arra, hogy másokat gyarmati sorba taszítson, a magyarságnak soha nem voltak gyarmatai”. „Egy olyan nemzet ünnepe ez, amelyet ugyanakkor Európában sokszor akartak – és akarnak ma is – gyarmatként kezelni, ám a magyarság ennek mindig ellenállt és – akár áldozatok és szenvedések árán is –, de mindig megvédte a saját szabadságát” – tette hozzá.
„Mondják el kenyai barátaiknak, hogy napjainkban, amikor európai földön az egész világot fenyegető háború zajlik, Magyarország a nyugati világban nem a háború, hanem a béke pártján áll” – fogalmazott a házelnök a közlemény szerint.
Orbán Viktor elképzelni se szeretné, mi történne akkor, ha Oroszország elveszíti a háborútÚgy tűnik, Kövér László még nem vette észre, hogy van öt NATO-tagország, amelyik határos Oroszországgal