;

Lungo Drom;Farkas Flórián;Országos Roma Önkormányzat;nemzetiségi választás;Sztojka Attila;

- Farkas Flórián politikai túlélése múlik azon, sikerül-e elnökként visszatérnie az ORÖ-be

Sztojka Attila kormánybiztos azon dolgozik, hogy ez ne történjen meg.

A Lungo Drom listavezetője minden bizonnyal a szervezet elnöke, a fideszes Farkas Flórián lesz a jövő évi országos roma nemzetiségi választáson. Így volt ez legutóbb, 2019-ben is. Pedig akkor a listavezetői hely csupán szimbolikus jelentőséggel bírt számára: Farkas Flórián parlamenti képviselőként az összeférhetetlenségi szabályok miatt eleve nem tölthette be az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöki posztját. Tavaly tavasz óta azonban nem tagja az Országgyűlésnek.

Bár Farkas Flórián szokás szerint nem reagált megkeresésünkre, a Lungo Drom lapunk által megkérdezett, név nélkül nyilatkozó politikusainak nincs kétsége afelől, hogy a Fideszben háttérbe szorított politikus szeretne újra az ORÖ elnöke lenni. Ennek most már nincs jogi akadálya. Az első meccset megnyerte: a nevével fémjelzett Híd a munka világába ügyében az adóhatóság megszüntette a nyomozást.

Papíron tehát Farkas Flórián ártatlan, politikai értelemben viszont nincs könnyű helyzetben. A Fidesz honlapján ugyan a Lungo Drom még mindig a kormánypárt szövetségesei között szerepel, a valóság más képet mutat. A Lungo Dromban is tisztában vannak azzal, hogy a Fidesz már nem mögöttük, hanem Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos szervezete, a Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) mögött áll.

Ahogyan arról beszámoltunk, a CiKöSz tavaly októberben, 18 roma szervezet közreműködésével, a Cigány Szervezetek a Felzárkózásért Országos Szakmai Szövetség átalakulásával jött létre. A CiKöSz elnöke Sztojka Attila, aki a kormánybiztosi pozíciója mellett a Fidesz országgyűlési képviselője. Gyakorlatilag ő vette át Farkas Flórián helyét. Korábban kerestük Sztojka Attilát, aki azt kérte, írásban küldjük el kérdéseinket. Megtettük, de választ nem kaptunk. Helyette Sztojka a Mandinernek adott interjút. Ebben megerősítette, hogy a CiKöSz elindul a roma nemzetiségi választáson, és azon a kormánybiztos reményei szerint „tarolni” fog.

Sztojka Attila járja az országot, már megkezdte a kampányt. A szervezet közösségi oldala február közepén hírül adta, hogy a siklósi időközi roma nemzetiségi önkormányzati választáson mind az öt képviselői helyet a CiKöSz jelöltjei szerezték meg.

A Népszava tavaly év elején ismertette azokat a titokban rögzített hangfelvételeket, amelyeken Sztojka Attila zárt körben szerződéseket kínált a Lungo Drom és más, a Fideszhez lojális szervezetek „körön belül lévő” ORÖ-s képviselőinek. Egyebek között azt állította, hogy BM-esként „mindenkiről mindent tudunk, a legapróbb részletekig”. Beszélt arról is, hogy Farkas Flórián személye lejáratódott, őt a körülötte lévő botrányok „tömkelege” miatt „nem lehet újraépíteni”, de Sztojka hisz abban, hogy a Lungo Drom képes megújulni, a Fidesznek nem szükséges alternatívát keresnie.

A Lungo Dromtól kapott információk szerint Sztojka Attila erősen zokon vette, hogy a találkozókról hangfelvétel készült és azok tartalma nyilvánosságot kapott a Népszavában. Sztojka jelenleg a Lungo Drom alternatívájának felépítésén dolgozik. A mai Fidesz-világban az ilyesmire már senki nem kapja fel a fejét, de azért rögzítsük:

egy kormánybiztos, fideszes parlamenti képviselő próbál döntő befolyást szerezni abban a civil szférában és Országos Roma Önkormányzatban, amely elméletileg a cigányság alulról jövő kezdeményezéseinek megjelenítésére lenne hivatott.

Sztojka Attila igyekszik magához csábítani a Lungo Drom mozdítható embereit: Farkas Félix volt parlamenti szószóló például a CiKöSz elnökségi tagja. A Lungo Dromban se tudják pontosan felmérni, hogy hányan pártolnak át az új kormánypárti roma szövetséghez. „A választásig még sok víz lefolyik a Dunán” – érzékeltette a Lungo Drom egyik politikusa, hogy mennyire képlékeny az általa „útkeresésként” jellemzett helyzet.

A Lungo Dromnál bíznak abban, hogy a jól kiépített hálózat és az elmúlt évtizedekben felgyülemlett tapasztalat kamatozni fog a roma választáson. A szervezetnek ma is több tízezer – az egyik nyilatkozó szerint 35 ezer – tagja van. Önbizalomhiányról egyelőre nem lehet beszélni: még az a lehetőség is szóba került, hogy a Lungo Drom önállóan elindul az EP-választáson.

200 ezer regisztrált választó

A nemzetiségi, így a roma választásokat is jövő tavasszal, az önkormányzati választásokkal egy időben rendezik. A nemzetiségi választásokon azok vehetnek részt, akik felvételüket kérték az úgynevezett kisebbségi névjegyzékbe. A roma szavazók névjegyzékében pillanatnyilag mintegy 200 ezer választó szerepel.

A helyi kezdeményezést az önkormányzat országosan is kiterjesztené, ezért javaslattal fordultak a parlamenthez.