A fővárosi kormányhivatalnak küldött kimutatás 2016 áprilisában készült, a tájékoztatást Balogh János, az ORÖ akkori elnöke írta alá. A dokumentum a „Híd a munka világába projekttel kapcsolatos ORÖ-költségeket” vette számba. Az említett 108 millió forinton kívül szerepel a felsorolásban egy bútorbeszerzéssel összefüggő „szabálytalansági büntetés” is, több mint 9 millió forint. Valószínűsíthető, hogy a szabálytalanságot az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) állapította meg. Ezzel együtt már 117 millió forint fölött járunk.
Az ORÖ közreműködésével létrehozott foglalkoztatási program elméletileg már 2013-ban elindult, de a Farkas Flórián vezette Híd a munka világába szövetkezet alapszabályára csak 2014 márciusában került pecsét. Ennek tükrében érdekes, hogy a Balogh János által jegyzett dokumentum szerint már 2013-ban 17 millió forintot kapott egy győri székhelyű, „számviteli, könyvvizsgálói, adószakértői tevékenységet” végző kft., amely a céginformációkat nyilvántartó Opten adatbázisa alapján csak 2014-ben alakult meg.
Az elmúlt évtized közepén sűrűn váltották egymást az elnökök az ORÖ-ben. A fideszes Farkas Flóriánnak 2014 őszén az új összeférhetetlenségi szabályok miatt döntenie kellett, hogy a parlamenti képviselőséget vagy az ORÖ elnöki tisztségét tartja-e meg. A parlamenti képviselőséget választotta. Az ORÖ elnöke egyik bizalmasa, Hegedüs István lett, akinek aztán megromlott a viszonya Farkas Flóriánnal, és 2016 februárjában lemondott posztjáról. Indoklása szerint olyan „nehéz terhet, kínos hagyatékot” örökölt, amivel nem tudott megbirkózni. Hegedüs István után Balogh János következett.
Balogh János kérdésünkre elmondta, hogy csak az átadás-átvételkor szembesült azzal, milyen összegeket kellett fizetnie az ORÖ-nek a Híd a munka világába projekt miatt, erről addig nem volt tudomása.
„Nyakunkba szakadt minden” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a kifizetési kötelezettségek akkor keletkeztek, amikor még nem ő volt az ORÖ elnöke.
Az idézett kimutatásban feltűnik további két meghökkentő tétel is. A dokumentumban közölt táblázat szövegéből arra lehet következtetni, hogy a 2015-ben és 2016-ban az ORÖ elvont 80 millió forintot az általa fenntartott iskolák normatívájából, és azt szintén a Híd a munka világába programra fordította. Bár Balogh János nem emlékezett pontosan a részletekre, kijelentette: mindig is prioritásként kezelte az oktatást, amikor ő volt az elnök, akkor az iskolák az utolsó fillérig megkapták a nekik járó normatívát.
Megkérdeztük Hegedüs István is, aki határozottan állította, hogy nem vontak el normatívát az intézményektől, az ORÖ-nek ugyanakkor voltak tartozásai az iskolák felé, amit rendezni kellett. Balogh Jánoshoz hasonlóan Hegedüs is hangsúlyozta: ezek a tartozások, valamint a Híd a munka világával kapcsolatos ORÖ-kiadások korábban (tehát Farkas Flórián elnöksége idején) keletkeztek.
Ahogyan arról a Népszava is beszámolt, a Híd a munka világa program becsődölt: a romák foglalkoztatása szemernyit sem javult, a megvalósításra szánt pénz jelentős részét viszont elköltötték. A sorozatos szabálytalanságok miatt az Emmi 1,6 milliárd forintot követelt vissza az ORÖ-től. Az ügyben indított eljárást hét év után megszüntette az adóhatóság, Polt Péter legfőbb ügyész pedig közölte, hogy nem történt bűncselekmény.
Senkit nem érdekeltek a tények, menthetetlen, ahogyan Polt Péter legfőbb ügyész védi Farkas FlóriántHíd a munka világába: senki sem felelős semmiért