A hozzátartozóikat – például a házastársukat, szülőjüket – otthon ápolók legalább a minimálbérrel megegyező összeget, nyugdíj mellett is járó díjazást, illetve jogviszonyuk szolgálat idő helyett munkaviszonnyá alakítását kérik. A Tisztességes megélhetést az ápolóknak elnevezésű petíciót Orbán Viktor kormányfőnek, Pintér Sándor belügyminiszternek és Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárnak címezték a civilek, akik legalább 50 ezer aláírást szeretnének összegyűjteni.
– A bruttó 45 665 forint, az emelt 68 500, illetve a kiemelt 82 200 forint ápolási díj méltatlan, és nem mérhető az akár egész napos feladat terheihez – hívták fel a figyelmet. De nemcsak magukért, hanem a gyermekeiket ápoló szülőkért is szót emelnek. Az egyik szervező emlékeztetett: évekkel ezelőtt több civil szervezet fogott össze, ennek eredménye lett, hogy a kormány 2019-ben bevezette a gyermekek otthongondozási díját. Egy ideig úgy tűnt, legalább a beteg gyermekeiket gondozó szülők anyagi helyzete könnyebb lesz. A gyerekeket szakértők vizsgálták/vizsgálják, mert a ma már a minimálbérrel azonos összeget csak az önmagukat ellátni képtelen gyermekek szülei kaphatják meg. Ám, ha a gyerek önállóan fel tud öltözni, képes egyedül használni a wc-t, már önellátónak számíthat, és nem jár utána a magasabb összeg, ahogy akkor sem, ha valamilyen nappali ellátást nyújtó intézménybe jár. Ebben az esetben a szülők ápolási díjat kapnak,
ahogy az a körülbelül 30 ezer ember is, aki súlyosan fogyatékos, tartósan beteg hozzátartozóját gondozza.
Zsuzsanna 2006 óta ápolja az édesanyját, aki 1995-ben kapott stroke-ot. Az idős asszony féloldala lebénult, és ugyan a rehabilitáció után rövid időre valamennyit javult az állapota, később elkezdődött a hanyatlás. Gyakran elesett, és a demencia tünetei is megjelentek. Ma már pelenkázni kell, és csak segítséggel képes pár lépést megtenni. Zsuzsanna öltözteti és eteti. Hét évvel ezelőtt a szakértői bizottság 80 százalékos rokkantnak minősítette az édesanyát, ezért Zsuzsannának kiemelt támogatás, nettó 73 980 forint jár a gondozásért. Zsuzsanna korábban cukrászként dolgozott, és gyógymasszőri végzettsége is van. Anyagilag nagyon nehéz helyzetbe került, és teljesen egyedül maradt az ápolás miatt. Ő is a négy fal között éli az életét, és néha ugyan 2-3 órára leváltja a testvére, de ahogy mások, lelkileg és idegileg ő is belerokkant az évek óta tartó ápolásba. Kétszer volt már burnout szindrómája, ami fizikai-, érzelmi-, mentális kimerülést jelent. Azt mondja, ez tipikus ápoló betegség, de magas vérnyomás, cukorbetegség, ízületi problémák is kialakultak nála.
Éva 2015. január óta ápolja 80 éves demens, cukor- és mozgásszervi betegségekkel küzdő édesanyját. Ő 58 éves, korábban fogászati asszisztens volt. Édesanyja egyedül nem tud levetkőzi, fürdetni kell, kezeit nem tudja megemelni, és a lábait sem használja. Ha orvoshoz kell vinni, Éva segítséget kér – természetesen pénzért –, hiszen a ház 10 lépcsőfokán egyedül nem tudná levinni édesanyját. Jogosítványa nincs, ezért egy sofőrnek is fizetnie kell. Az édesanya nyugdíja 130 ezer forint, amit kiegészít a 32 ezer fogyatékossági támogatás. Éva nettó 61 ezer forintot kap az államtól az ápolásért. A lakást csak annyi időre hagyja el, míg leszalad a boltba. Két felnőtt gyereke van, ha szükséges, ők segítenek.
Nyaralásról – pénze és az ápolási teendők miatt – nem is álmodik, egyszer maradt el hosszabb ideig, amikor őt kezelték kórházban. Akkor a gyerekei vettek ki szabadságot, hogy vigyázzanak a nagymamájukra.
Edit tavaly óta kap ápolási díjat, ő demens férjét gondozza havi nettó 41 ezer forintért. Ő 62 éves, három éve és 7 hónapja van a nyugdíjig, úgy fogalmazott: már vágja a centiket. A Nők40 program nem megoldás neki, mert volt olyan munkahelye, ahol nem jelentették be, így nincsenek meg a szükséges évek. Az utóbbi években férjével vezettek egy közös céget, a demencia első jele az volt, amikor a férfi dühöngött, ha valami nem úgy történt, ahogy ő akarta. Ez a viselkedése most is gondot okoz. Egyelőre rövid távú emlékezetkiesése van, ami azért veszélyes, mert mindent elfelejt. Edit a bevásárlás idejére sem hagyhatja magára, mert a férfi párt perc alatt elfelejti, hova ment a felesége, és a keresésére indul. Ám sem a boltot sem találja meg, sem a hazavezető utat.
Nincs válasz az emelésre
– Az ápolási díj összegének meghatározása a mindenkori költségvetés függvénye – ezt válaszolta a területért felelős Belügyminisztérium arra a kérdésünkre, hogy várható-e a közeljövőben az ápolási díj emelése. Arról is írtak, hogy az ápolási díjban részesülő személy nyugdíjjogosultságot szerez, és folyósításának időtartama szolgálati időnek számít a nyugdíj megállapítása szempontjából. A gyermekek otthongondozási díja (GYOD) bevezetésekor a szülőket azért különböztették meg az egyéb hozzátartozói csoportoktól, mert az önellátásra képtelen gyermekről való gondoskodás miatt a szülő évtizedekig nem tud visszalépni a munkaerő-piacra – tették hozzá.