;

Ben Affleck;rabszolgatartó;Barbadosz;Benedict Cumberbatch;

Jelenet a 12 év rabszolgaság című filmből

- Örökölt bűn: Benedict Cumberbatch és a rabszolgatartó hetedik ükapa

A XVI. századtól kezdve a gyarmatosítók világszerte 12,5 millió embert hurcoltak el főleg Afrikából és a karibi térségből, majd kényszerítettek rabszolgamunkára. A brit Cumberbatch család már az 1700-as évektől kezdve több száz rabszolgát dolgoztatott barbadosi cukornádültetvényein. A Daily Mailnek nyilatkozó történész szerint „a virágzó ültetvény kegyetlen brutalitásáról volt híres, a rabszolgákat halálra dolgoztatták. A családtagok nemcsak a birodalom legvagyonosabb 1 százalékához, hanem ebből is a legtehetősebb 1 százalékhoz tartoztak.” Ezért a tavaly függetlenné vált Barbados mai árfolyamon 3,6 millió fontos jóvátételt is kérhetne a kétszeres Oscar-díjas Benedict Cumberbatch családjától, amit a világhírű színész a vagyonából akár ki is tudna fizetni. De tartozik-e felelősséggel az ősei bűneiért?

„– Ford gazda tisztességes ember.– Rabszolgákat tart.– A körülményekhez mérten…– A körülményekhez mérten rabszolgákat tart.”

A körülményekhez mérten tisztességes Ford ültetvényes szerepében Benedict Cumberbatch látható a 12 év rabszolgaság című filmben. A Steve McQueen rendezte, 2014-ben három Oscar-díjat – legjobb film, legjobb adaptált forgatókönyv (John Ridley) és legjobb női mellékszereplő (Lupita Nyong’o) – nyert alkotás éppúgy különös jelentőséget kapott tavaly december végén, ahogy a 2007-ben készült A szabadság himnusza is. Közvetlenül az új év előtt ugyanis a brit The Telegraph arról számolt be, hogy az Oscar-díjra jelölt színésznek és családjának jóvátételi követelésekkel kell szembesülnie rabszolgatartó őseik miatt.

Kísért a gyarmati múlt

Az 1700-as években Benedict Cumberbatch hetedik ükapja, Abraham Cumberbatch két nagybirtokot vásárolt az akkori brit gyarmat, Barbados területén. A cukornádültetvényen a Cumberbatch család több száz rabszolgát tartott. Amikor 1833-ban a Brit Birodalom nagy részén eltörölték a rabszolgaságot, a kormány a magántulajdon szentségét az igazságosság elé helyezve, a volt rabszolgatartókat kárpótolta pénzügyi veszteségeikért. A kompenzációt azonban nem terjesztette ki a korábban rabszolgaságban élő emberekre vagy leszármazottaikra, azaz a valódi áldozatokra.

A karibi térség mindössze 430 négyzetkilométer területű és 281 ezres lakosságú állama, Barbados 1966 novemberében lett független állam a Brit Nemzetközösségen belül. Ötvenöt évvel később, 2021 novemberében a parlament döntése után köztársasággá vált, és lezárta négyszáz éves gyarmati örökségét. A barbadosi rendszerváltás automatikusan magával hozta a történelmi bűnökkel, sérelmekkel és örökséggel való szembenézést, a kárpótlás lehetőségének felvetését, éppúgy, ahogy Magyarországon 1990-ben az Apák és fiúk címmel elhíresült vitát.

Abraham CumberbatchAbraham CumberbatchAbraham CumberbatchAbraham Cumberbatch

A személyekre kihegyezett kampány viszont Barbadoson egyelőre alig vette kezdetét. „A mai napig sem a Karib-tengeri Közösség jóvátételi bizottsága, sem Barbados nem emelt hivatalosan jóvátételi követelést egyetlen európai családdal szemben sem” – írta David Comissiong barbadosi politikus, aktivista a Barbados Today című lapban. Hozzátette: inkább jogi személyekre – kormányokra vagy cégekre – koncentrálnak, mint családokra. Ennek némileg ellentmond ugyanakkor, hogy a barbadosi kormány fontolgatja, hogy egy gazdag brit konzervatív képviselő legyen az első olyan személy, aki jóvátételt fizet ősének a rabszolgaságban játszott kulcsfontosságú szerepéért. Eszerint arra kérnék Richard Drax tory párti parlamenti képviselőt, hogy a XVII. századból örökölt, rabszolgamunkával létesített cukorültetvényt adja vissza Barbadosnak, hogy azt afroközpontú múzeummá alakítsák, a birtok nagy részét alacsony jövedelmű családok szociális elhelyezésére használják. Az is megfogalmazódott, hogy Richard Drax fizesse ki a munkálatok egy részét.

Pénzt vagy elveket

Politikai vitákban és az online térben sokan felvetették az 1976-ban arisztokrata családba született Benedict Cumberbatch felelősségét is. A színész sosem titkolta családjának korántsem szeplőtlen múltját. Egy 2007-es interjújában megjegyezte, hogy szintén színész édesanyja azt ajánlotta neki, hozzá hasonlóan ne használja vezetéknevét, így elkerülheti az esetleges jóvátételi követeléseket. Ám ő nem tagadta meg hetedik ükatyját, és nem dobta el a nevét.

3000brit rabszolgatartó kapott az összesen 20 millió fontnyi (mai árfolyamon 18 milliárd fontot kitevő) kompenzációból, miután 1833-ban eltörölték a rabszolgaságot. Köztük voltak George Orwell, Graham Greene, David Cameron volt miniszterelnök és a BBC sztárséfje, Ainsley Harriott ősei is.

A Cumberbatch családnak a rabszolgaság eltörlésekor az Egyesült Királyság hatezer font kárpótlási díjat fizetett, ami átszámolva ma 3,6 millió fontnak (több mint 1,5 milliárd forintnak) felelne meg. A hírességek pénzügyeiről beszámoló Celebrity Net Worth szerint Cumberbatch vagyona 40 millió dollár, csaknem tízszerese a felvetett kártérítés összegének. Ám a politikusok, értelmiségiek és közéleti szereplők gondolkodásának és vitáinak középpontjában nem összegek, hanem elvek állnak. „Sok Cumberbatch él egykori karibi gyarmatainkon – nyilatkozta a színész. – Amikor őseik elvesztették afrikai nevüket, gazdáikról nevezték el magukat. Az amerikai bíróságokon zajlanak jóvátételi tárgyalások. Vannak barátaim, akik részt vesznek az emberiség története e fontos sebének kutatásában, és beszélgettem velük erről. Érdekes kérdés, hogy mennyire kell hajlandónak lenni a kárpótlásra. Úgy értem, ez nem olyan, mintha hasznot húznék a szenvedésből – nem olyan, mintha náci pénzről lenne szó.”

Tudatos vezeklés

Cumberbatch ugyanakkor sajnálatát fejezte ki családja múltja miatt, s egyfajta bocsánatkérésnek szánta, hogy elvállalta a rabszolgatartás eltörléséért küzdő William Pritt brit miniszterelnök szerepét Michael Apted A szabadság himnusza című filmjében. Sokan tartják a sors fintorának, ám az is tudatos, szintén egyfajta bűnbocsánatként hozott döntése volt, hogy egy rabszolgatartó szerepét játszotta a 12 év rabszolgaság című filmben.

Benedict CumberbatchBenedict CumberbatchBenedict Cumberbatch

A világhírű színész nem 2007-ben adta először tanújelét társadalmi felelősségtudatának. Volt önkéntes egy tibeti kolostorban az indiai Dardzsilingben, támogat rákgyógyítást kutató, árva gyermekek ellátását és állatvédő alapítványt. Tavaly tavasszal pedig egy Ukrajnából menekülő családot fogadott be, és más menekülteket is segít az Egyesült Királyságban lakhatásuk költségeinek fedezésével, és erre buzdított másokat is. A tavaly márciusi British Academy Film Awards sajtótájékoztatóján arra kérte a hollywoodi tehetségeket, hogy adományozzanak, és sürgessék a szigetország politikusait, hogy hozzanak létre menekültügyi létesítményeket.És bár Benedict Cumberbatch személyesen minden valószínűséggel nem fog Barbados jóvátételi követeléseivel szembesülni, a lelkiismeret-furdalását újabb próbáknak vetették alá. Vezekelhet egy kétszáz évvel ezelőtt élt Cumberbatch bű­neiért.

Megmásított gyökerek

Az amerikai PBS csatorna híres családfakutató műsora, a Finding Your Roots (Találd meg a gyökereidet!) számos hollywoodi híresség, legutóbbi részében Julia Roberts és Edward Norton őseinek rabszolgatartó múltjára derített fényt, amellett hogy bizonyították, Norton az indián „hercegnő”, Pocahontas egyenes ági leszármazottja. „Ezek kellemetlen tények, és kényelmetlenül is kell éreznünk magunkat miattuk. Nem rólam mint emberről mond ítéletet, hanem az országunk történelméről, amivel szembe kell néznünk, és dolgozni vele” – kommentálta családtörténetét a színész. „Ha az amerikai délről származol, vagy az egyik, vagy a másik oldalán ott állsz ennek. Fontos ezt megérteni, nem szabad lesütött szemmel félrenézni” – reagált Roberts.

Még 2015-ben, Ben Affleck gyökereinek feltárása során pattant ki botrány, mert a Sony-hack során kiszivárgott e-mailek alapján a színész azt kérte a műsorkészítőktől, szerkesszék ki a rabszolgatartó ősöket a történetéből. A műsorvezető harvardi történészprofesszor, Henry Luis Gates, Jr. jelezte a vezetőségnek dilemmáját: „Most először fordult elő, hogy az egyik vendég azt kérte, ne kerüljön adásba valami az egyik őséről – a tény, hogy rabszolgákat tartott. Nos, ebben az évadban legalább négy-öt vendégünk is rabszolgatartó ősöktől származik… De még soha senki sem próbálta cenzúrázni vagy átszerkesztetni, amire rábukkantunk. Ő viszont egy szupersztár. Mit tegyünk? (…) Ha egyszer utat engedünk a cenzúrának, azzal a márka hitelét ássuk alá.”
A másik oldalon a sorozat számos fekete művész, köztük Ava DuVernay rendezőnő vagy a The Roots együttes dobosa, Questlove esetében éppen a rabszolga őseik nyomát követte vissza Afrikáig. B. O.

1, 2 vagy 30 százalék?

Az 1860-as, az észak–déli polgárháborút megelőző cenzus szerint a teljes, 31 millió fős amerikai lakosságnak csupán 1,2 százaléka volt rabszolgatartó – ezt az adatot szereti sok republikánus hangoztatni. Valójában a kép ennél árnyaltabb, mert ekkorra Amerika két részre szakadt: voltak szabad és rabszolgatartó államok, és a déli konföderációs államokra (leginkább Dél-Karolinára és Mississippire) volt jellemző, hogy egy család akár több száz rabszolgát dolgoztatott a dohány- és gyapotültetvényeken, itt már 5,6 százalékos rabszolgatartói arányról beszélhetünk. De csak szabad emberek tarthattak rabszolgát, és minden családban ez a családfőt jelentette, míg a többi családtag is gyarapodott a rabszolgák munkája által. Ha így nézzük, minden harmadik szabad amerikai hasznot húzott a rabszolgaságból, akár egyetlen cselédje, akár több száz rabszolgája volt. Az amerikaiak 3,9 millió rabszolgát hurcoltak el, a portugálok közel ennyit, a britek 3,1 milliót. B. O.