Zöldzóna;szén-dioxid kibocsátás;

A dollármilliárdosok szuperjachtjaikkal, privát repülőikkel fejenként több mint 200 tonna szén-dioxid- kibocsátásért felelnek évente

- Az emberiség tíz százaléka felelős a szén-dioxid-kibocsátás feléért

Az emberiség 10 százaléka felelős az energiafelhasználáshoz köthető szén-dioxid-kibocsátás feléért - derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) friss elemzéséből. Mint annyi más minden ez is egyenlőtlenül oszlik el a Földön. A kibocsátás megoszlik a mennyiség, és a korosztályok szerint is, és még inkább a különböző jövedelmű csoportok között. 2021-ben egy átlag amerikai 11-szer több energiafelhasználással kapcsolatos szén-dioxidot bocsátott ki, mint egy átlag afrikai. De még ennél is jelentősebb az a különbség, ami a jövedelmi csoportok között van: a legnagyobb jövedelmű egy százalék ezerszer annyi CO2-őt bocsát ki, mint a legalacsonyabb bevételű egy százalék. Ez azt jelenti, hogy a felső egy százalék kibocsátása 50 tonna fölött van évente. A top kibocsátó 10 százalék az összes energiával kapcsolatos CO2 majdnem feléért felelős, míg az alsó tíz csak 0,2 százalékért.

A kibocsátók felső 10 százalékához tartozók minden lakott kontinensen megtalálhatók, de 85 százalékuk fejlett ipari országokban (Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, Egyesült Királyság, EU, Japán, Korea, Egyesült Államok) vagy Kínában él. A fennmaradó 15 százalék a Közel-Keleten, Oroszországban és a Dél-afrikai Köztársaságban lakik, amik jelentős jövedelmi különbségekkel és egyenlőtlenségekkel rendelkező országok. A kibocsátók alsó 10 százaléka a szakemberek szerint többnyire afrikai és ázsiai fejlődő gazdaságokban él. Ők viszonylag keveset fogyasztanak és minimális mennyiségű szolgáltatást vesznek igénybe, sok esetben pedig áramhoz vagy tiszta vízhez sem férnek hozzá.

Amikor a szakértők közelebbről megnézték, hogyan oszlik meg a kibocsátás a jövedelmi csoportok között, még feltűnőbbé váltak az egyenlőtlenségek a nagyobb jövedelműek esetén. A Stockholmi Környezeti Intézet becslése szerint a világ lakosságának leggazdagabb 0,1 százaléka 10-szer több kibocsátásért felel, mint a leggazdagabb 10 százalék együttesen. Az ebbe a 0,1 százalékba tartozó dollármilliomosok és -milliárdosok szuperjachtjaikkal, privát repülőikkel és villáikkal az elemzés szerint több mint 200 tonnányi szén-dioxid-kibocsátásért felelnek évente.

Ha a legnagyobb kibocsátásért felelő felső 10 százalék így folytatja, 2046-ig ők egyedül elhasználják a másfél fokos klímacélhoz fennmaradó szénköltségvetést az IEA 2050-es zéró kibocsátási forgatókönyvének értelmében. A szakemberek szerint emiatt elengedhetetlen, hogy a Föld lakosságának leggazdagabb 10 százaléka gyorsan cselekedjen, hogy a következő évtizedekben elérhető cél maradjon a gazdaság gyors dekarbonizációja. Az elemzés szerint ezeknek az embereknek vannak a legbőségesebb pénzügyi eszközei olyan energiatakarékos és alacsony kibocsátású megoldások igénybevételére, amelyek induló költségei magasabbak. 

Évekkel ezelőtti ítéletek segíthetnek dönteni a védmű nyomvonaláról: több szerint sem kell kártérítést fizetnie a fővárosnak, ha a hullámtérben pusztít árvíz.