;

Orbán-kormány;Európa Tanács;Erasmus+ program;

- Papíron

A kabinet megígérte, eleget tesz az Európa Tanács tavaly decemberi felszólításának és a miniszterek mellett kormányzati megbízottak is távoznak az egyetemi vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiból. Ez az egyik feltétele a felfüggesztett ösztöndíjprogramok – Erasmus +, Horizont – további uniós finanszírozásának. A másik, nehezebbnek tűnő uniós elvárás a jogállamisági eljárásban tett vállalások maradéktalan teljesítése. Papíron minden bizonnyal ezt is megoldja majd a kormány valahogy.

A miniszterek a vállalt február 15-iki határidőig már le is mondtak tagságukról. A kormányzati megbízottak közül eddig négyen úgy döntöttek, inkább maradnak a kuratóriumokban és a kabinetben vállalt pozíciójukat adják át másnak.

A kuratóriumok évente öt-hat alkalommal üléseznek, tagjaik havonta milliós nagyságrendű juttatást kapnak, ráadásul a tagság megbízása a jelenlegi szabályozás szerint örökre szól. Egy ilyen pozíciót senki sem enged el szívesen, ha már egyszer megszerezte (megkapta).

Papíron minden rendben, a kormány eleget tett az ET egyetemi alapítványokra vonatkozó elvárásainak. Kár, hogy a gyakorlat nem ilyen rózsás. Az egyetemek ettől még nem lettek függetlenek, továbbra is ki vannak szolgáltatva a hatalomnak. Aki nem áll be a sorba, bármikor bezárhatják.

Papíron a magyar lakosság 97 százaléka elutasítja a brüsszeli szankciókat, a gyakorlatban az a helyzet, hogy a nemzeti konzultációt visszaküldők többsége válaszolt így. Sem az arány, sem a válaszolók száma nem ellenőrizhető, a kormány szerint 1,4 millióan küldték vissza a kérdőívet.

Papíron a kormány elítéli az Oroszországgal szemben hozott brüsszeli szankciókat, a gyakorlatban megszavazza azokat.

Papíron felelős kormánya van az országnak, amely az uniós forrásokat a lakosság életkörülményeinek javítására, az oktatás, egészségügy fejlesztésére fordította.

A gyakorlatban...