Egy vállalat jó pár gombnyomással összeesküvés-elméleteket terjeszt, befolyásolja bizonyos voksolásokat, sőt, káoszt idéz elő. Bár elsőre ez a felvetés futurisztikusnak hangzik, az elmúlt években több parlamenti- és elnökválasztás, illetve referendum is mutatta, hogy ez már nem a jövő, hanem a jelen. A "Tiltott történetek" nevű kutatóhálózat újságírói feltárták, hogy egy Team Jorge fedőnevű izraeli cég, szolgáltatásként kínálja a választások interneten történő manipulálását. A cég azt állítja, már számos választási eredményt manipulált sikerrel a megrendelők érdekeinek megfelelően.
Izraeli és francia oknyomozó újságírók egy afrikai ország választási kampányában érdekelt feleknek adták ki magukat. A titkos kutatás révén olyan videofelvételekre tettek szert, amelyeken egy magát Jorgénak kiadó férfi tájékoztatást ad a cég módszereiről.
A cég a befolyásoláshoz egy sor módszert kínál. Ezek közé tartozik egyebek mellett a kémkedés a versenytársak után, a kiterjedt kampánytevékenység a közösségi hálózatokon vagy összeesküvés-elméleteket fabrikáló blogokon. Az ügyfelek állítólag politikai szereplők, de magánszemélyek és üzletemberek is voltak a megrendelők között, például kriptovaluták szolgáltatói, akik politikai ambíciókat is dédelgettek.
Az említett videohívásban Jorge csapata élőben mutatta meg az újságíróknak, hogyan hoz létre néhány kattintással egy hamis profilt. A fénykép, a név és a profilleírás hitelesnek tűnik, és a hamis személy azonnal jelen van a különböző közösségi hálózatokon. Még egy mobiltelefonszámmal is rendelkezik, amellyel automatikusan becsapja az ellenőrzési folyamatot. A Team Jorge azt állítja, mintegy 30 000 „fake” profilt „vet be” napról napra, ezek segítségével terjeszti az álhíreket. A vállalat azt is állítja, fel tud törni Telegram, illetve Gmail fiókokat vagy a célszemélyek felhőszolgáltatásait, hogy üzeneteket olvashasson és küldhessen e fiókokról.
A vállalat módszerei közé tartoznak a DDos-os támadások. A politikai pártok és ellenfelek internetes oldalait állandó támadásnak teszik ki azzal a céllal, hogy forgalmukat túlterheltté tegyék, így az adott honlap elérhetetlenné válik. Ezzel azt akarják elérni, hogy kevesebben voksoljanak a politikai ellenfélre, csökkentenék a választási részvételt.
A Team Jorge állítólag részben a Cambridge Analyticával dolgozott együtt, azzal a céggel, amely azzal szerzett hírnevet, hogy engedély nélkül használta fel a Facebook-adatokat online kampányokra Donald Trump volt amerikai elnök megválasztása és a Brexit-szavazás során.
A Team Jorge azt állítja, állítólag világszerte 33 elnök- és parlamenti választást befolyásolt, 27 esetben sikerrel is járt. Alapvetően minden megbízást elfogad, kivéve az izraeli, az amerikai választásokon való tevékenységet, vagy a Vlagyimir Putyin orosz elnök elleni felkéréseket. Kérdéses azonban, hogy tényleg ilyen prosperáló vállalatról van-e szó. Egyrészt ellenőrizni nem lehet az állítást, másrészt pedig azért kell fenntartásokkal kezelni, mert a cég érdeke az volt, hogy minél sikeresebbnek tüntesse fel magát a „megrendelők” előtt.
Az állítások azért is nehezen ellenőrizhetők, mert Jorge nem közölt semmilyen részletet az ügyfeleiről vagy az állítólagosan befolyásolt választásokról. Csak egyes jelek utalnak arra, hogy két elnökválasztásba valóban beavatkoztak - írja az OCCPR nemzetközi újságíróhálózat. Ám hogy ezek olyan beavatkozások voltak-e, amelyek ténylegesen befolyásolták a voksolást, e tekintetben is felmerülnek kételyek. Az egyik a 2022 augusztusában megtartott kenyai választás volt. Jorge megmutatta az újságíróknak, hogyan tudott behatolni az akkor elnökké választott William Ruto egyik magas rangú tanácsadójának Telegram-fiókjába, és miként küldött üzeneteket a nevében. Az egyik esetben az újságíróknak sikerült a címzettnél meggyőződniük arról, hogy Jorge üzenete, amelyet bemutató céllal küldött az újságírókkal folytatott videohívás során, valóban célba érkezett.
Más esetekben a Team Jorge hamis közösségi médiaprofilok hálózatával próbálta befolyásolni a közvéleményt, írja a Neue Zürcher Zeitung: például egy kanadai bírósági ügy kapcsán, Gavin Newsom kaliforniai kormányzó elleni kampányban vagy egy korábbi magas rangú mexikói tisztviselő kiadatásával kapcsolatban. Hosszú azoknak a befolyásolási műveleteknek a listája, amelyekben a Jorge-csapat részt vett, legalábbis saját állítása szerint. Csakhogy mint a nyomozásban szintén résztvevő Hárec izraeli lap írja, nem minden állítás igaz. Az egyik esetben Jorge egy úgymond titkos, belső dokumentumot mutatott be, ami azonban nyilvánosan hozzáférhető volt.
Az újságírók azonosították a három izraeli férfit, akikkel beszéltek: régóta a biztonsági ágazatban vannak jelen. Kezdetben Jorge azt is tagadta, hogy Izraelből dolgozna. Ennek oka lehet: az izraeli védelmi minisztériumtól engedélyt kell kérni ahhoz, hogy a szolgáltatásokat exportálhassa. Később azonban egy Tel-Avivtól nem messze lévő irodában találkozott az érdeklődőknek álcázott újságírókkal.