Az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot az Európai Bizottság, mert az ország ellentétesen szavazott az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) a kannabisz és a kannabiszhoz kapcsolódó anyagok jegyzékbe vételére vonatkozó ajánlásai kapcsán kialakított uniós állásponttal – írja a hvg.hu az uniós végrehajtó testület jelentése nyomán. Magyarország még 2020. december 2-án az ENSZ Kábítószer-bizottságának 63. ülésszakán kétszer is megtagadta a hozzájárulását a kannabisz orvosi, gyógyászati felhasználásához.
Magyarország az ENSZ testülete előtt olyan nyilatkozatot tett, amely merőben ellentétes az uniós állásponttal, amelyet a WHO-ajánlásnak megfelelően, két évig tartó egyeztetési folyamat végén, 2021-ben – minden tagállamra nézve kötelező – tanácsi határozatban is rögzítettek. Az említett bizottságban a magyar kormány nevében felszólaló Dancs Ferenc, aki jelenleg is a migrációs kihívások kezeléséért felelős helyettes államtitkár arról értekezett, hogy „a fűfogyasztás mértéke az elmúlt évtizedekben drasztikusan nőtt, ami már önmagában bizonyítja, mennyire addiktív szerről van szó”.
Az ügyben az Európai Bizottság nem sokkal a szavazás után, 2021 februárjában indított kötelezettségszegési eljárást, mert a magyar hatóságok azután sem adtak kielégítő válaszokat. A luxemburgi székhelyű Európai Bíróságnak a kereset szerint arról kell döntenie, hogy „Magyarország nem teljesítette a tanácsi határozatból eredő kötelezettségeit, valamint megsértette az unió kizárólagos külső hatáskörét és a lojális együttműködés elvét”.
A német kormány legalizálná a kannabisztKevesebb vényre felírt gyógyszer fogy a kannabisz legalizálása után Az európaiak több mint fele támogatná a kannabisz legalizálását