Oroszország;színház;újságíró;börtönbüntetés;Mariupol;orosz légicsapás;orosz-ukrán háború;

Marija Ponomarenko

- Hat év börtönbüntetésre ítéltek egy orosz újságírónőt, mert posztolt a mariupoli színház lebombázásáról

Hiába írták fel az épület elé, hogy gyerekek is vannak bent, az orosz erők porig rombolták a színházat, ahol több mint 600 civil vesztette életét. Bár Moszkva tagadja, hogy erői légicsapást hajtottak végre a színház ellen, az EBESZ is ezzel ellentétes megállapításra jutott.

Hat év börtönbüntetésre ítélte az oroszországi Barnaul egyik bírósága Marija Ponomarenkót, mert az újságírónő a közösségi médiában bejegyzést tett közzé arról, hogy az orosz erők tavaly márciusban lebombázták a mariupoli színházat – derül ki a BBC orosz nyelvű szolgálatának szerdai beszámolójából.

Marija Ponomarenkót ezenkívül öt évre eltiltották az újságírástól is.

A barnauli bíróság az „orosz hadseregről szóló hamis információk terjesztésében” találta bűnösnek a RusNews nevű kiadvány munkatársát. Az ítéletet a RusNews és az újságírónő védője is megerősítette.

A vád eredetileg

kilenc év börtönbüntetés kiszabását kérte.

Az újságírónő az utolsó szó jogán azt mondta, nem számít kegyelemre, de nem tartja magát bűnösnek.

Még tavaly áprilisban került őrizet alá. Azzal vádolták meg, hogy „álhíreket terjeszt” az orosz hadseregről a Telegram-csatornáján közzétett bejegyzésével, amelyben a mariupoli színházba menekült emberek haláláról volt szó. A Novaja Gazeta – Jevropa szerint a csatornának körülbelül 1600 feliratkozója volt.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a mariupoli színházat tavaly márciusban, az Ukrajna elleni invázió kezdetét követően nem sokkal rombolták porig az orosz erők. Tették ezt annak ellenére, hogy a színház elé kiírták, hogy gyerekek is rejtőzködnek az épületben. A légicsapásokban több mint 600 civil vesztette életét.

A Kreml többször is tagadta, hogy légicsapást hajtott végre a színház ellen. Mindazonáltal az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és az Amnesty International is arra a következtetésre jutott vizsgálata során, hogy

a színház orosz légicsapás következtében semmisült meg.

A BBC emlékeztet arra, hogy „háborús álhírterjesztés” miatt korábban politikusokat is börtönbüntetésre ítéltek: Alekszej Gorinov hét, Ilja Jasin pedig 8,5 év börtönbüntetést kapott. A legsúlyosabbnak számító kilenc év börtönbüntetésre Veronyika Belocerkovszkaja blogert ítélték, igaz, távollétében, ugyanis már régóta nem él Oroszországban.

Nicola Sturgeon hivatalosan is bejelentette szerdán, hogy távozik tisztségéből.