Magyar Honvédség;toborzás;Szalay-Bobrovniczky Kristóf;Ruszin-Szendi Romulusz;

- Felmentett tábornokkal is példálóztak a honvédségi toborzónapon, pénz helyett szóvirágokkal csábítják a fiatalokat

„Bátor, high tech, magasztos" – foglalta össze Szalay-Bobrovniczky Kristóf a NER hagyományos rendezvényhelyszínén, a Bálnában tartott toborzónap sajtótájékoztatóján a magyar fiatalok számára, hogy milyen közösség vár rájuk a Magyar Honvédségben.

A miniszter szerint ugyanis a mostanság a hadseregfejlesztési program részeként összevásárolt harcászati eszközöket „az újonnan energiát és lendületet kapó magyar védelmi innováció szervezi egy olyan digitális ökoszisztémába, amelynek a működtetésére várom a magyar fiatalokat és szeretném, hogy ennek a high-tech haderőnek legyenek az aktív részesei." Mivel a miniszter tartalékos katona és önbevallása szerint katonacsaládból jön, így nincs kétség, hogy erről a leírásról magukra ismernek mondjuk a debreceni laktanyában éppen körletet takarító bakák is.

Ennél több konkrétumot sajnos a miniszter sem árultak el abból, hogy miért kellene ma egy informatikai képzettségű, több nyelven beszélő és fizikailag is fitt fiatalnak a honvédséget választania mondjuk egy multicég helyett. Helyette olyan szóvirágokat hallottak a résztvevők, miszerint „a magyar állam a munkaerőpiacon megfelelő, lépéstartó illetményből, felvételi pontokból, egészségügyi juttatásokból álló csomagot kínál a jelentkezőknek."

De még van idő a részletekre, mivel a Honvédelmi Minisztérium most bejelentette, hogy „minden eddiginél nagyobb", vagyis egyéves toborzókampányt indít a tárca. Elsősorban fiataloknak, de ezen túl bárkinek – mint azt Ruszin Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka bizonygatta – gyakorlatilag mindenkinek találnak képességeihez mért helyet a hadseregben, némileg felerősítve a magyar hadsereg súlyos létszámhiányáról szóló pletykákat. (A harcoló alakulatok pontos létszáma nem nyilvános, a NATO 2022-es adatai szerint 21 és fél ezer fő állt fegyverben Magyarországon.)

Az biztosnak tűnik, hogy a toborzókampányt megálmodó kormányzati kreatívok nem annyira a zsebén, hanem a szívén keresztül szólítaná meg a fiatalokat.

Így míg a földszinten a vidéki – Szombathelyi, debreceni, hódmezővásárhelyi katonai középiskolások – megcsodálhatták a Bálnában berendezett standokon az egyes, modern harcászati eszközöket, addig a sajtósoknak is jobbára a katonai közösséghez való tartozás magasztos érzését domborította ki a miniszter, miszerint „nemzetünknek mindig fontos volt, hogy közösségekben élhessen, ilyen a család, a történelmi egyházak és a magyar haderő".

A „sajtótájékoztatón" kérdezni nem lehetett. A miniszter beszéde után ő és kísérete azonnal felvonult a Bálna legfelső, lezárt szintjére, ahová csak néhány kiválasztott Fidesz-közeli lap újságírója követhette, míg a mezei sajtósok legfeljebb megcsodálhatták a büféasztalra kirakott harcijármű-formájú sütiket.

– Ezek már az új Leopárdok vagy a régi, T74-esekről mintázták? - kérdeztem a mellettem álló öreg katonától, akit szintén nem győzhetett meg maradéktalanul a miniszteri beszéd, mivel legyintett és csak annyit mondott, hogy inkább az utóbbi valószínű. A Németországtól megvásárolt és a magyar nehézharckocsi dandár alapjának szánt hipermodern Leopard tankok szakmai vélekedések szerint 2028-ra lesznek bevethetőek a Magyar Honvédségben.

Az öreg honvéd komorsága nem lehet teljesen véletlen: a miniszter a nemrégiben meghirdetett „fiatalítás" címen több mint száz főtiszt kollégáját rúgta ki a seregből. A rendezvényen Szalay-Bobrovniczky Kristóf ezt úgy vezette fel, mintha az érintettek saját kérésükre távoztak volna.

Miután nem lehet mindenki tábornok, akik úgy döntenek, hogy hosszabb szolgálat után a honvédségen kívül folytatják a pályájukat, egy miniszteri döntés hatására megtehetik egy méltó és előnyös juttatási csomag használatával" – írta körül a miniszter, hogy egy új kormányrendelet lehetővé tette számára, hogy 25 szolgálati évvel rendelkező öreg katonákat azonnal menessze, igaz, való igaz, hogy a távozók utána honvédelmi életjáradékot kapnak.

– Azt szoktuk mondani a miniszter úrral, hogy Lippai tábornok úrtól azt tanultuk, hogy a legjobb toborzó az elégedett katona – mondta el erről Ruszin Szendi Romulusz némi zavart keltve. Mint azt a Válasz Online megírta Lippai Péter dandártábornok, a Magyar Honvédség szárazföldi parancsnoka is a felmentett tisztek között van. A tábornok a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának megbízott dékánja lett.

A tankerület jelezte, hogy tiszteletben tartja a másságot, de a férfi nem maradhat a gyerekek közelében.