Hat napi kutató-mentő munka után február 13-án, nem sokkal vasárnap éjfél után hazaérkezett a Hunor Mentőszervezet ötventagú csapata és a vele együtt tevékenykedő öt katonaorvos a földrengés sújtotta Törökországból – adta hírül a honlapján a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). A mentőszervezet hat nap alatt tizenhét túlélőt, köztük három gyermeket mentett ki a romok alól, de mentettek kutyát, macskát, papagájt is, sajnos huszonkilenc áldozat holttestét is ki kellett emelniük. A Terrorelhárítási Központ (TEK) orvosai a katonaorvosokkal együttműködve a sürgősségi sátorban 16 ember egészségügyi ellátását végezték el, egy másfél éves gyermek állapotát pedig stabilizálták.
A katasztrófavédelem közleménye megjegyezte, hogy a Hunor a TEK műszaki egységével közösen végezte a kutatási feladatokat. A kárterületen csak a magyar csapat dolgozott folyamatos váltással a nap 24 órájában, megállás nélkül kutattak a túlélők után. A gyakori és erős utórengések ellenére is folyamatosan dolgoztak az épületek romjainál. – A magyar mentőcsapat még távozását követően is segítették a bajba jutottakat: Magyarország törökországi nagykövetével egyeztetve összeállítottak a török katasztrófavédelem (AFAD) számára egy mentési, egészségügyi eszközöket és elhelyezési felszereléseket tartalmazó csomagot, amelyben hatvanféle orvosi felszerelés és kutató mentő eszközök egyaránt megtalálhatóak – tették hozzá.
A Hunor csapatát a Liszt Ferenc Nemzetközi Reptéren Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes, Góra Zoltán tűzoltó altábornagy, az OKF főigazgatója, Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke és Pápai György, az Országos Mentőszolgálat orvosigazgatója fogadta. Magyarország hivatalos mentőcsapata, február 6-án 21:30-kor indult Budapestről, hogy segítsen felkutatni Törökországban a romok alatt rekedt túlélőket. A katasztrófavédelem emlékeztetett, hogy a Törökország középső részén fekvő Kahramanmaras városánál február 6-án török idő szerinti 4 óra 17 perckor a Richter-skála szerinti 7,6, majd 7,7-es erősségű földrengés volt, amelyeket február 6-a óta mintegy 3100 utórengés követett. A Hunor alakulata 44 hivatásos tűzoltóból állt, hatan az Országos Mentőszolgálat állományából érkeztek. A két személykereső kutyát, Karmát és Dextert vitték magukkal, továbbá csatlakozott még hozzájuk Magyar Honvédség 5 főből álló orvoscsoportja, a TEK speciális egysége 16 fővel – kilenc egészségügyi és a hét alpintechnikai és műszaki képességben jártas szakemberrel, majd később a Budapesti Műszaki Egyetem három építészmérnök statikus szakértője is.
Mindeközben a CNN arról számolt be, hogy vasárnap az ENSZ segélykonvojai bejutottak Szíria északnyugati részébe. – A tíz segélyszállító teherautóból álló konvoj a Bab al-Hawa török határátkelőn lépett át a földrengéssel érintett, a polgárháborús állapotok miatt eddig megközelíthetetlen területekre, míg előző nap, szombaton 22 ENSZ-jármű jutott be a jórészt szír lázadók uralta országrészbe – írták. A brit Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkár-helyettese és sürgősségi segélyezési koordinátora szerint „a Szíria északnyugati részén élők jogosan érzik magukat elhagyatva”, elismerte az ENSZ eddigi kudarcát, de azt ígérte, ezt a lehető leggyorsaBBAN kijavítják.
A legfrissebb, hétfő reggeli adatok szerint Törökországban és Szíriában eddig a földrengés 34 179 halálos áldozatáról tudnak. Törökországban 29 605, míg Szíriában 4574 a megerősített halálos áldozatok száma
Túl a remény napjain Törökországban - Helyszíni riport a Hunor egység utolsó hétvégi bevetéseirőlTúlélők után kutatva - Béres Márton fényképei Antakya romvárosbanHuszonötezer felett a törökországi földrengés halottainak a száma, szombaton már több építőipari cég vezetőjét is őrizetbe vettékElhagyja szombaton Törökországot a magyar és a nemzetközi mentőcsapatok többsége