lakásfelújítás;lakásvásárlás;babaváró hitel;

- Lakáscélokra megy a babaváró kölcsön

Továbbra is leginkább lakásvásárlásra használják fel a babaváró hitelt a házaspárok, egyre nagyobb arányban költik ugyanakkor az adósok a legfeljebb 10 millió forintos összeget otthonuk felújítására vagy energetikai korszerűsítésére is – derül ki a Duna House cégcsoporthoz tartozó Credipass adataiból.

A tavalyi évben a cég által közvetített babaváró hitelt az igénylők 87,4 százalékban ingatlancélra fordították: 71,8 százalékuk lakásvásárlásra, 15,6 százalékuk ingatlanfelújításra, bővítésre, korszerűsítésre költötte. Az igénylők 2,4 százaléka gyermeke számára képez a kölcsönből megtakarítást, további 0,8 százalékuk állampapírt vásárolt belőle. Az adósok 2 százaléka egy korábbi banki hitelt váltott ki, további 1,7 százalékuk pedig részlegesen előtörlesztette egy másik kölcsönét a babaváróból. Autóvásárlásra 0,6 százalék fordította a kölcsönt, 0,3 százalékuk pedig vállalkozásfejlesztésre.

Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője szerint egyre ritkább, hogy az ügyfelek csupán a babaváró hitelből fedezzék az ingatlanvásárlást. A maximálisan igényelhető 10 millió forint önerőnek ugyanakkor kiváló, a családok otthonteremtési kedvezményével és a két gyermek esetén hozzá kapcsolható kamattámogatott hitellel kiegészítve pedig a megemelkedett kamatkörnyezetben is megvalósítható a családok otthonteremtése – vélekedett. Jelezte: az otthonfelújítási támogatás kivezetésével várhatóan tovább nő majd a babaváró segítségével otthonukat felújítók száma is.

A babaváró hitelt 2019. júliusában vezette be a kormány: a legfeljebb 10 millió forintos, kamatmentes, szabadon felhasználható hitelt a gyermeket vállaló házaspárok vehetik fel. Ha 5 éven belül megszületik az első gyermek, akkor kamatmentes is marad a kölcsön, a harmadik gyermek megszületésekor pedig a tartozást elengedik. Az eredeti szabályozás szerint tavaly év végén kifutott volna a program, ám az utolsó pillanatban a kormány meghosszabbította 2024 végéig. Az indulás óta a tavalyi év végéig mintegy 2100 milliárd forint babavárót helyeztek ki. A program hosszabbításáról szóló rendelet megérkezéséig nem volt biztos a folytatás, így az igénylők tavaly év végén megrohamozták a pénzintézeteket. A jegybank adatai alapján kétszerannyi új babaváró-szerződést kötöttek decemberben, mint novemberben. 

A csúcsnapi felhasználás 503 gigawattórát tett ki, amely 2014 óta a legalacsonyabb érték.