;

Zöldzóna;légszennyezettség;levegőminőség;Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ;

2020. február 10. Borsodbóta faluriport, Borsod- Abaúj- Zemplén megyei település. A képen füstölő kémények, füst és szmog. Fotó: Béres Márton

- Már nyolc településen veszélyes a levegő minősége

További tizenkét településen a levegő minőségét egészségtelennek, további négyen pedig kifogásoltnak minősítették.

Tovább romlott a levegő minősége, már nyolc településen veszélyes a légszennyezettség mértéke – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ által (NNK) szombaton közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból.

Az NNK adatai szerint a szálló por koncentrációja miatt már veszélyes a levegő minősége Békéscsabán, Kecskeméten, Nyíregyházán, Tökölön, valamint a Sajó-völgyi településeken, Putnokon, Kazincbarcikán, Sajószentpéteren és Miskolcon.

További tizenkét település – Debrecen, Hernádszurdok, Eger, Szeged, Vác, Budapest, Százhalombatta, Pécs, Székesfehérvár, Várpalota, Ajka és Mosonmagyaróvár – levegőjét egészségtelennek minősítették.

Négy mérőállomáson – Szolnokon, Esztergomban, Tatabányán és Sopronban – kifogásolt a levegő minősége.

A levegőhigiénés index rendszerének négy kategóriája van: elfogadható, kifogásolt, egészségtelen és veszélyes.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint vasárnap a szeles idő hatására kedvezően alakul a levegőminőség, majd kedd reggelig nyugalomba jut a légkör, így újra feldúsulhatnak a szennyező anyagok, elsősorban az északkeleti részeken.

Harminc helyen áprilisban indulhat az új online szakrendelői időpontfoglalás – mondta Takács Péter egészségügyi államtitkár, akit kamarai kritikákról és tiltakozó akciókról is kérdeztünk. Van víziója, de egyelőre csak az Orbán-kormánnyal osztja meg. A következő fél év nagy kihívása a köz- és magánellátás viszonyrendszerének tartós rendezése lesz.