;

Románia;Külügyminisztérium;Németh Zsolt;magyar nagykövet;székely zászló;

- Németh Zsolt a székely zászló állítólagos korlátozásáról írt, a román külügyminisztérium bekérette a magyar nagykövetet

Székelyföld néven Romániában nem létezik közigazgatási egység, a román jog pedig mindegyik kisebbség képviselőinek garantálja a saját jelképek használatát a kulturális eseményeken.

Bekérette a román külügyminisztérium a magyar nagykövetet Németh Zsolt Facebook-bejegyzése miatt – derül ki a tárca keddi közleményéből.

Az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke posztjában azt írta: „A székely zászló addig lobog a magyar közintézmények homlokzatán, amíg a román állam engedélyezi korlátozástól mentes szabad használatát Románia egész területén! Hajrá székelyek! Hajrá Erdély!”.

Ezt kifogásolva a román külügyi tárca közleményt adott ki, jelezve, „határozottan helyteleníti” Németh Zsolt megjegyzését arról, hogy „Románia állítólag korlátozza a székely zászló használatát”. Az eset miatt bekérették a bukaresti magyar nagykövetet a bukaresti külügyminisztériumba, ahol Bogdan Aurescu ismertette a román fél álláspontját.

A tárca kiemelte, a román törvények 20 nemzeti kisebbség képviselőinek a jogát garantálják ahhoz, hogy saját jelképeiket használják akár személyes körben, akár a nyilvánosság előtt meghatározott kulturális és vallási eseményeken. Ami Székelyföldet illeti, „Romániában nincs ilyen nevű közigazgatási-területi egység, ezért semmilyen konkrét hivatalos jelképpel kapcsolatos jog sincs, ugyanakkor bármilyen közigazgatási-területi hatóságnak jogában áll saját jelképpel rendelkezni, amelynek reprezentatívnak kell lennie az adott közigazgatási-területi egységben élő teljes lakosság tekintetében – hangoztatja a bukaresti külügyminisztérium..

Közleménye szerint a tárca önmérsékletre szólít fel a nyilvános nyilatkozatokban, és emlékeztet a román fél elvárására, miszerint a magyar tisztségviselők felelősségteljesen, a két ország közötti stratégiai kapcsolat, az 1996-os politikai alapszerződés, valamint annak szellemében járjanak el, hogy erősítsék a kétoldalú együttműködést a kölcsönös érdek minden területén, minden román és magyar állampolgár javára, etnikai hovatartozástól függetlenül.

A politikai vita egyelőre csak arról szól, hogy engedjék-e harmadik országnak, hogy Svájcon keresztül utalhasson pénzt és szállíthasson harci eszközöket Ukrajnának az agresszor Oroszország elleni elleni küzdelemhez.