Továbbra is drámai a helyzet Magyarországon a daganatos megbetegedések okozta halálesetek számát tekintve, hazánk még mindig élen jár nemzetközi összehasonlításban - figyelmeztetett a Magyar Rákellenes Liga a Rákellenes Világnap alkalmából.
Bár a szűrővizsgálatoknak és az egészséges életmódnak nagy szerepe van a betegség megelőzésében, Magyarországon még mindig nagyon alacsony a szűrési hajlandóság - jelezték a szakemberek a Telex cikke szerint.
A rák kialakulásának konkrét oka ma sem tisztázott, számos rizikófaktora azonban ismert. Az elhízás például több daganatos megbetegedés szempontjából is kockázatot jelent: ilyen a nők esetében főként az emlő-, méh-, epehólyag-, vese- és vastagbélrák, a férfiaknál pedig a vastagbél-, vese-, végbél-, hasnyálmirigy- és nyelőcsőrák. Ismert az is, hogy ugyancsak nagy mértékben növeli a daganatos megbetegedések kockázatát a dohányzás és a gyakori alkoholfogyasztás.
A lap idézte az Eurostat legutóbbi, 2019-es adatait, amely alapján Magyarország a legtöbb daganatos halálesetet produkálta Európában: 100 ezer főre vetítve 328-at. A szomorú lista második helyezettje Horvátország lett 311-gyel, mindazonáltal általánosságban is megfigyelhető, hogy Közép-Európa és a Baltikum valamivel súlyosabban érintett, mint Nyugat-Európa.
Az elmúlt években elviekben valamicskét javult a helyzet hazánkban, de az adat még mindig rettenetesen rossz: 2021-ben 315 daganatos betegséghez köthető haláleset történt 100 ezer főre vetítve, ez a KSH adatai szerint 30 593 halottat jelent.
A WHO és a Nemzeti Rákellenes Program ajánlása szerint fontos kockázatcsökkentő tényező az elhízás elkerülése és a rendszeres testmozgás, s még az egészen egyszerű sportok is számítanak, például a gyógyuló betegek rehabilitációjában.
A megelőzéshez nemzetközi tananyag is készült, amely magyar nyelven is elérhető, ide kattintva lehet megnézni.