vagyonnyilatkozat;képviselők;

- Hamisgyöngy

Kedd éjfélkor napvilágot látott vagyonnyilatkozata alapján Jakab Péter hajdani Jobbik-elnök, jelenleg független képviselő vagyontalan: nincs ingatlana, gépjárműve, megtakarítása, befektetése. Varga Judit igazságügyi miniszter az ingatlanjain kívül csak 100 milliós tartozást tud felmutatni, nincsenek befektetései, bankszámlája üres, de még otthon a cihában is hiába keresne néhány száz- vagy tízezer forintot. A milliárdos belügyminiszter, Pintér Sándor garázsában elvileg mindössze egy leharcolt Wartburg áll. Mindezt havi 1,5-5 milliós fizetés, esetleg milliós kuratóriumi apanázsok, jól prosperáló cégek részesedései mellett mutatják fel az érintettek. Hihető, ugye?

A korrupció ellen küzdő jogvédők hosszú évek óta állítják, a hazai vagyonnyilatkozati rendszer alkalmatlan az érintettek valós anyagi helyzetének, gyarapodásának ellenőrzésére, s bár már ez is törvénytelen, ám sokkal nagyobb probléma, hogy a visszaélések melegágya. Az érintettek minden év januárjának végén, valamint a parlamenti ciklus kezdetén és zártakor eljátsszák, hogy számot adnak vagyonukról, és ugyan a jogszabály szerint a papírok valóságtartalmáért felelősséggel tartoznak, a valóságban a kutya sem néz utána, mit írnak bele, s pláne, mit hagynak ki a bevallásból. Így viszont a sajtó és a közvélemény által néhány napig felkapott procedúra nem más, mint szimpla képmutatás, afféle hamisgyöngy a disznók elé. Az átlagember a nyilatkozatban közölt vagyoni helyzet, valamint pártszimpátia alapján szörnyülködik, sajnálkozik, megdöbben, háborog, a kitöltők pedig röhögnek a markukba.

Figyeljék a kezemet, mert csalok! – hívta fel előadásai előtt a nagyérdemű figyelmét a legendás Rodolfo, ennek ellenére a publikum rendre elhitte, hogy megmagyarázhatatlan varázslat részese. A vagyonnyilatkozatokat kitöltők ezzel szemben arra esküsznek, csakis a valóság szerepel a papírokon, s ezt évtizedek óta milliók elhiszik nekik. Ez is egyfajta varázslat…