Újabb razziát tartottak szerdán az ukrán hatóságok: házkutatás volt Volodimir Zelenszkij elnök korábbi támogatója, Ihor Kolomojszkij oligarchánál, de az oroszbarát Vadim Stolar milliárdosnál és Arszen Avakov volt belügyminiszter otthonában is. Az Ukrajinszka Pravda beszámolója szerint lecsaptak a kijevi adóhivatalra is, ahol 30 milliárd hrivnya nagyságrendű, kormányzati tisztviselőkhöz köthető visszaélések gyanúja merült föl és menesztették a vámhivatal vezetését.
Zelenszkij már kedd este figyelmeztetett, hogy magas rangú tisztségviselők múlt heti kirúgásával, áthelyezésével nem ért véget a történet, hamarosan újabb intézkedések várhatók. Az újabb razziák után pedig megerősítette, a korrupció elleni harcot prioritásként kezelik. Aki nem felel meg az alapvető követelményeknek, nem ülhet tovább a bársonyszékében, ez nemcsak az állam normális működése szempontjából fontos, egyúttal társadalmi elvárás is, nem lehet mindent a háborúra kenni, mondta az elnök. Volodimir Zelenszkijt nem csupán a jól érzékelt társadalmi nyomás motiválta, hanem a legfontosabb nyugati partnerek részéről időről időre megnyilvánuló óvatos - és ritkán nyilvános - kritikai észrevételek is, amelyekre a pénteki EU - Ukrajna csúcstalálkozó küszöbén illik még inkább figyelemmel lenni. Az Egyesült Államok is láthatóan fontosnak tartja, hogy sokoldalú támogatása körül minden rendben legyen: a múlt héten amerikai ellenőrök érkeztek Kijevbe, Brigitte Brink nagykövet fogadásukkor kiemelte, hogy céljuk a független felügyelet javítása: el kell érni, hogy az amerikai segítséget a legmagasabb szinten lehessen elszámoltatni és átfogó mértékben felügyelni.
Tegyük hozzá, az Ukrajnának nyújtott washingtoni kormányzati támogatás az amerikai belpolitikában is folyamatosan napirenden van: az Egyesült Államok pénzügyminisztériumában hétfőn sietettek is kijelenteni: nincs semmi jele annak, hogy ezeket a támogatásokat ne rendeltetésüknek megfelelően használnák föl Ukrajnában - idézte a minisztérium képviselőjét a Reuters.
Mindenesetre nem zörög a haraszt, ha nem fúj a szél: az ukrán kormány január 24-én hat miniszterhelyettest mentett föl, és eltávolított tisztségéből öt megyei katonai közigazgatási vezetőt. A kipattant korrupt cselekmények közül a legnagyobb port alighanem az verte föl, hogy a területfejlesztési és infrastrukturális miniszterhelyettes, Vaszil Lozinszkij generátorok vásárlása közben 400 ezer dolláros vesztegetést fogadott el - az ügy nyilván a bíróságon folytatódik, és azok sem lehetnek nyugodtak, akik a hadsereg élelmezésével és üzemanyag ellátásával foglalkoztak. Kiderült, hogy a honvédelmi kassza sokkal jobban járt volna, ha a sarki szupermarketben vásárolnak be: a beszállítók ugyanis megszorozták az ottani árakat.
A legfrissebb hírek szerint Reznyikov védelmi miniszter elrendelte, hogy tüzetesen vizsgálják ki a beszerzéseket, és közölte, különféle intézkedéseket hoznak az átláthatóság érdekében, számítva a nyilvánosság folyamatos kontrolljára. Az ellenőrzés a parlament részéről sem marad el: a nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottság berendelte a védelmi minisztérium képviselőit, és részleteket kért a történtekről. A meghallgatásokról bővebb tájékoztatások is várhatók, hiszen a történtek épp úgy befolyásolhatják a hadsereg hangulatát, harci kedvét, mi több, harcképességét, mint a közvélemény támogatását.
Amúgy némely honatya lelkiismerete sem lehet tiszta: sajtóértesülések szerint a háború kitörése óta 1300000 dollárért vásároltak autót a képviselők, nagy valószínűséggel van közöttük néhány a "nép szolgái", vagyis az elnök pártjának képviselői közül is. Annak is rossz visszhangja volt, hogy miközben a katonák a szó igazi értelmében élet-halál harcot vívnak, a főügyész hivatalának helyettes vezetője, Olekszij Szimonyenko családostul Marbellán üdült, és nem volt rest felhőtlen örömét a közösségi médiában is közszemlére tenni.
Több fontos beosztású tisztségviselőt már korábban is értek kifogások, de a háború kitörésekor mindent a szőnyeg alá söpörtek. Most viszont mégis úgy döntött Volodimir Zelenszkij elnök, hogy nem tartható a "mégiscsak több a haszna, mint a kára" fölfogás, és ennek legnyilvánvalóbb példája az elnöki hivatal helyettes vezetőjének, Kirilo Timosenkónak az eltávolítása. Róla már jó ideje olyan hírek keringtek, hogy anyagi és egyéb problémák miatt a körmére kellene nézni, többször szabadságra is küldték, de egyetlen ügye sem került magasabb szintre: nemhogy vádat nem fogalmaztak meg ellene, még meggyanúsítására sem került sor. Eddig. Pedig sokaknak szemet szúrt, amikor egy olyan autóval furikázott, amely a General Motors által humanitárius célokra, illetve a harci zónából való kimenekítésre adományozott flotta része volt. Timosenkónak volt egy bizonytalan eredetű Porschéja is, hogy honnan, ez is kiderítésre vár. Az mindenesetre érdekes, hogy december közepén az ő teljesítményét az elnöki hivatalban még úgy értékelték, hogy mégiscsak hasznára van az ukrán politikának, ez a vélemény fordult most az ellenkezőjére - idézte az RBK ukrán hírügynökség elemzője a hivatal egyik képviselőjét.
Közben pedig, a legújabb hírekből ítélve, már csomagol az energetikai, a stratégiai ipari és a sportminiszter is, összességében 8 miniszter pozíciója van veszélyen, minisztériumokat készülnek összevonni, és van olyan felső vezető, akinek azt ajánlják, mélyedjen el az ukrán-kínai kapcsolatok történetében.