;

labdarúgás;klub-vb;

- Ebben a formában búcsúzik a klub-vb

Szerdától jövő szombatig Marokkóban feszülnek egymásnak a kontinensek legjobbjai, 2025-től azonban egy egy hónapra duzzasztott eseményen mérik majd össze erejüket a csapatok.

Lezárul egy fejezet a klubvilágbajnokság történetében, ugyanis ez lesz az utolsó olyan torna, ahol ekkora létszámmal vesznek részt a csapatok. Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke decemberben, a katari vb után jelentette be, hogy 2025-től az a cél, hogy a klub-vb a válogatottak világbajnokságához hasonlóan egy hónapos legyen. A lebonyolításról később döntenek ugyan, de néhány csapatnak hat-hét meccset is kell majd játszania a tornán. Egyelőre nem konkretizált a kvalifikációs rendszer sem, Európát viszont akár 12 csapat is képviselhetné.

Infantino újabb reformja nem mindenkinek a tetszését nyerte el, Javier Tebas, a spanyol La Liga elnöke a hírek szerint a nemzetközi sportdöntőbírósághoz (CAS) fordult, mondván kontraproduktív további meccsekkel bővíteni az amúgy is rendkívül sűrű versenynaptárt.

A spanyol szervezet nem először zördült össze a nemzetközi szövetséggel a versenynaptár miatt. 2021-ben a FIFA engedélyezte a dél-amerikai szövetségnek (CONMEBOL), hogy a sűrű naptár miatt a szokásos kettő helyett három meccset rendezzen a válogatott szünetekben. Ez nagy hatással volt a spanyol bajnokságra, mivel számos dél-amerikai légiósnak 48 órája vagy még kevesebb ideje volt visszaérni a válogatottaktól a klubjához, hogy pályára lépjen a bajnokságban. Emiatt több bajnoki meccset is elhalasztottak – Tebasék ezt akarták megelőzni, de a CAS akkor a FIFA-nak adott igazat.

A klub vb megreformálása egyébiránt nem új keletű, 2021 nyarán már 24 csapatos klub-vb-t rendeztek volna Kínában, ez azonban a koronavírus-járvány miatt az arra az évre halasztott 2020-as Európa-bajnokság és Copa America miatt nem valósulhatott meg.

A klub-vb 2005-ben váltotta fel a klub világkupát, amelyen kizárólag Európa és Dél-Amerika legjobb együttese csapott össze. A klubvilágbajnokságon a hat kontinens legrangosabb klubsorozatának győztese, valamint a házigazda szerepel. Mivel az afrikai BL-t tavaly éppen a marokkói Wydad Casablanca nyerte, ezért a házigazda jogán ezúttal nem hazai csapat indul, hanem az afrikai BL-döntőben vesztes egyiptomi al-Ahli.

A marokkói tornán Európát a Real Madrid képviseli majd a Bajnokok Ligája címvédőjeként, Carlo Ancelotti együttese pedig egyértelmű favoritnak számít, már csak azért is, mert a klub vb-n az elmúlt években nyomasztó az európai résztvevők fölénye: az előző kilenc kiírást egyaránt a BL-győztes nyerte, ahogy az elmúlt 15 alkalomból 14-szer.

Éppen ez lehet az egyik oka, hogy a klub vb jelenlegi formájában keveseket érdekel, ám egy amolyan Szuperligává fejlesztett sorozat sokkal magasabb polcra helyezhetné. A mostani egyébiránt még a 2022-es torna lesz, mivel ősszel a katari vb miatt nem volt megfelelő időpont. A torna szerdán 20 órától az egyiptomi al-Ahli és az új-zélandi Auckland City selejtezős mérkőzésével veszi kezdetét, a Real Madridnak, valamint a Libertadores Kupa-címvédő Flamengónak csak a jövő héten esedékes elődöntőben kell bekapcsolódnia a küzdelembe. A hét találkozót a tangeri Ibn Batuta Stadionban és a rabati Moulay Abdellah Herceg Stadionban játsszák.