A NATO és az Európai Unió csodálatos dolgok, de 2010-ben már elvesztették a vonzerejüket. Mi, magyarok egyszer csak keresztények lettünk, de “Azerbajdzsán meg tudta őrizni muszlim identitását.” Mi, magyarok elkövettünk néhány hibát, ezért olyan barátokat kell találnunk, akik hajlandóak megbocsátani nekünk az elkövetett hibáinkat. Azerbajdzsán Magyarországgal “tökéletlen barátot nyer” - az azeri állami hírügynökség (AZERTAC) tudósítása szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök ezeket a meglehetősen furcsa kijelentéseket tette Ilham Alijev azeri elnök tiszteletére rendezett hétfő esti díszvacsorán. A kormányfő azt is kifejtette, hogy sokat tanult a szemérmetlen választási csalásokról, rendszerszintű korrupcióról és botrányos külföldi lobbitevékenységéről ismert azeri elnöktől arról, hogy hogyan kell vezetni egy országot egy összetett környezetben, de még van mit elsajátítani tőle. Orbán olvasatában kormánya a radikális oldalán áll, míg Alijev egy mérsékelt politikus.
Alább Orbán beszédének releváns részei az eredeti angol tudósításából általunk magyarra fordítva:
"Magyarország 2010-ben nagyon fontos döntést hozott. Körülnéztünk a világban, hogy hol találunk stratégiai partnereket. Erős barátságot kerestünk, nem csak pénzügyi érdekeket vettünk figyelembe. Mert a NATO, az Európai Unió - ezek csodálatos dolgok. De már elvesztették a vonzerejüket. Azt mondtuk 2010-ben, hogy nem támaszkodhatunk egyedül magunkra. Meghoztuk ezt a döntést, hogy nyitunk Azerbajdzsán felé”
“A magyar történészek szerint az európai hegységek keleti oldaláról kezdődő hosszú vándorlásunk során a mai Azerbajdzsán területén is időt töltöttünk. Ezért is vagyunk rendkívül hálásak Alijev elnök úrnak, amiért támogatta Magyarország csatlakozását a Türk Államok Szervezetéhez megfigyelő tagként. Mert két országunk között kulturális közelség van. Ez nem annyira nyilvánvaló, mert mi egyszer csak keresztények lettünk, de Azerbajdzsán meg tudta őrizni muszlim identitását. A barátkozás nem olyan egyszerű. A magyaroknak különösen nehéz. Amikor barátkozol, meg kell bocsátanod neki minden hibáját.
Mi, magyarok is elkövettünk néhány hibát. Ezért olyan barátokat kell találnunk, akik hajlandóak megbocsátani nekünk az elkövetett hibáinkat. Könnyű olyanokkal összebarátkozni, akik mindig tökéletesek. Ezt mondtam Alijev elnök úrnak is. Ami Magyarországot illeti, Alijev úr, Ön egy tökéletlen barátot nyer Magyarországgal.”
“Az elmúlt évtizedben nagyon sokat tanultam Alijev elnöktől arról, hogyan lehet ilyen jól vezetni az országot egy nagyon összetett környezetben. Sajnos nem tudtam mindent megtanulni, amit ő tud. Mert mi a radikális oldalon állunk, míg ő egy mérsékeltebb nézeteiről ismert politikus. Meg kell tanulnom tőle, hogyan lehetnék sikeresebb a nemzetközi színtéren mérsékelt módon.”