Finnország ragaszkodik ahhoz, hogy Svédországgal egy időben csatlakozzon a NATO-hoz, és reméli, hogy ez legkésőbb júliusban bekövetkezik – jelentette ki hétfőn Pekka Haavisto finn külügyminiszter Helsinkiben a Reuters hírügynökség beszámolója szerint.
Mint arról a Népszava is beszámolt, Recep Tayyip Erdoğan török elnök jelezte, országa támogatná Finnország felvételét az észak-atlanti szövetségbe, Svédország felvételét azonban elutasítaná. Stockholm és Ankara között komoly feszültséget gerjesztett, hogy nemrég egy stockholmi tüntetésen egy szélsőjobboldali aktivista felgyújtotta a Korán egyik példányát.
Svédország tagságát megvétózná, Finnországot felvenné a NATO-ba a török elnökA stockholmi Korán-égetés miatt a török elnök bezárná a NATO-kapuját Svédország előttHaavisto azonban egy helsinki sajtótájékoztatón jelezte, Finnország Svédországgal, legközelebbi katonai partnerével kíván tartani a folyamat során.
„Továbbra is határozott óhajunk, hogy Svédországgal együtt csatlakozzunk a NATO-hoz” – jelentette ki.
„Jövőbeni NATO-partnereinknek, köztük Magyarországnak és Törökországnak is hangsúlyoztuk, hogy Finnország és Svédország biztonsága közös ügy”
– tette hozzá.
Igaz, a finn külügyi tárcavezető korábban arról is beszélt, országa kénytelen lehet fontolóra venni a csatlakozást a svédek nélkül.
A finn külügyminiszter szerint országa kénytelen lehet fontolóra venni a NATO-csatlakozást a svédek nélkülMint azt a Reuters is megjegyzi, a NATO-tagállamok közül már csak Magyarország és Törökország nem ratifikálta a finn és svéd csatlakozási kérelmet.
Orbán Viktor üzent a finn miniszterelnöknek, szerinte Magyarország nem köti össze az EU-s források ügyét a NATO-csatlakozássalA V4-tagok fogják kérni Orbán Viktort, hogy ratifikálják már a finn és a svéd NATO-csatlakozási kérelmetMár a németek is szóltak, hogy Magyarországnak végre jóvá kellene hagynia a svéd és a finn NATO-csatlakozástBár számos elemző szerint nem valószínű, hogy a májusi törökországi választásokig sikerül előrelépést elérni, a finn diplomácia vezetője reményének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a két ország NATO-tagállammá válhat a következő hónapokban. Haavisto elmondása szerint ebből a szempontból mérföldkőnek tekinti a litván fővárosban, Vilniusban júliusban tartandó NATO-csúcsot, reményei szerint legkésőbb ekkor csatlakozhatnak az észak-atlanti szövetséghez.