Még csak január harmadik hetében járunk, de már eddig is hét tömeges lövöldözés történt Amerikában. A Monterey Park-i és a Félhold-öböl-beli (kisváros San Franciscótól délre) esetek joggal keltettek nagyobb figyelmet az átlagnál, hiszen előbbiben 12, utóbbiban 7 volt a halálos áldozatok száma, összesen tíz ember sérült meg. (Tömeges lövöldözésnek az számít, ha a sebesültek és/vagy a halálos áldozatok száma meghaladja a négyet.) A Gun Violence Archiv (Fegyveres Erőszak Archívum, GVA) nonprofit szervezet a rendfenntartó erőktől, a médiából, a kormányoktól, kereskedelmi forrásokból gyűjti az adatokat az USA-beli lövöldözésekről, amelyekből honlapjukon megtekinthető táblázatot készítenek. Ebből kiderül, hogy a lövöldözők már január elsején rögtön hat esemény feljegyzésére adtak okot. Az idei, eddigi 39 lövöldözésben - ami azt jelenti, hogy 1,5 naponta történik ilyen - általában nem, vagy csak egy-két alkalommal volt halálos áldozat (összesen 67), az említett két eset a magasabb halálozási adatok miatt került világszerte az újságok címoldalára. A Monterey-i tánctermi halálesetek száma a legmagassabb a tavaly májusi uvaledi iskola lövöldözés óta, ahol 19 haltak meg.
Los Angeles kínai Rózsadombjának számító Monterey Park-ban egy 72 éves férfi gyilkolt, Huu Can Tran, akit a rendőrök 50 kilométerre onnan egy kisteherautóban találtak meg, miután végzett magával is. Tömeggyilkos tettét a Star Ballroom Dance Studio-ban követte el szombat este fél tizenegy tájban, amikor az ázsiai közösség a holdújévet ünnepelte. A bevándorló Tran sokszor látogatta a táncklubot, első feleségével is ott találkozott húsz évvel ezelőtt, soha nem viselkedett agresszívan, akik ismerték azt mondták, mostanában arra panaszkodott, hogy a tánctanárok “ördögi dolgokat” mondanak róla.
A Félhold-öböl negyven percnyi autóútra van San Franciscótól. A lövöldözés hétfőn két helyen történt, az egyik egy gombafarmon, a másik egy teherautó-telepen. Az elkövetőt, a 67 éves Zhao Chunlit délután háromnegyed öt tájban fogták el autójában az egyik rendőrőrs parkolójában, nála volt fegyvere, egy félautomata pisztoly. Az egyik telepen dolgozott. Az áldozatok közül négyen a gombafarm dolgozói voltak, hármat a teherautó-állomáson találtak meg, mindegyikük kínai-amerikai. Amerikai mértékkel mérve egyébként szintén nem messze innen, néhány száz kilométerre északra, Goshenben január 16-án történt egy hat halálos áldozattal járó lövöldözés.
Monterey Parknak 60 ezer lakosa van, 65 százalékuk ázsiai-amerikai, a közösség a számbeli méreténél nagyobb hatással van a kínai bevándorlók amerikai életére. Kínai és tajvani bevándorlók építették fel az első elővárosi “chinatownt”: innen származik a kongresszus első kínai-amerikai női tagja, és a helyi önkormányzatnak két meleg képviselője is van, köztük a polgármester is. Ann Lau szervező, aki több politikus kampányát is vezette, a Guardiannak elmondta, a lövöldözések a legrosszabb hatásokat testesítik meg abból, amit az ország, ahová tartozni szeretnének, nyújtani tud. “Mi ázsiaiak, küzdünk azért, hogy amerikaiak legyünk, de nem szeretnénk az erőszak kultúrájának részesei lenni. Minden olyan hirtelen történt. Ez nem az az Amerika, amelyről álmodtunk” - jelentette ki.
A lövöldözésekben új, hogy az elkövetők ázsiai-amerikaiak voltak és hetven év körüliek, és az eddigiek alapján személyes indítékok vezethették őket tetteikben. Ugyanakkor az ázsiaiak elleni gyűlöletbűncselekmények az utóbbi időben nagyon elszaporodtak a Covid-19-járvány miatt. A Stop AAPI Hate (Nem az Ázsiai-Amerikaiak és a Csendes Óceáni Szigetekről Származók Elleni Gyűlöletre) szervezet szerint 2020. március 19. és 2022. március 31. között legalább ezer incidens történt.
Az ázsiai-amerikai közösségek az elmúlt években több tömeges lövöldözéssel szembesültek. Tavaly májusban egy kaliforniai tajvani templomban történt egy halálos áldozattal és öt sérülttel járó lövöldözés, ez a tajvani-kínai politikai konfliktus következménye volt. 2021 márciusában Atlantában egy fegyveres nyolc nőt ölt meg, közülük hat ázsiai származású volt: Robert Aaron Long tettét rasszista indítékú gyűlöletbűncselekményként kezelték, halálbüntetést kapott, de a jogi huzavona még folyik, ügyvédei szerint ez sérti alkotmányos jogait.
Tömeges lövöldözés az USÁ-ban 2023-ban
Dátum Helyszín Halottak száma Sérültek száma
Január 23 Illinois, Chicago 2 3
Január 23 California, Half Moon Bay 7 1
Január 23 California, Oakland 1 7
Január 22 Mississippi, Robinsonville 0 4
Január 22 Louisiana, Baton Rouge 0 12
Január 22 Louisiana, Shreveport 0 8
Január 21 California, Monterey Park 12 9
Január 17 Texas, Houston 0 4
Január 16 Florida , Fort Pierce 1 7
Január 16 California, Goshen 6 0
Január 16 Florida, Sanford 1 5
Január 15 Illinois, Rockford 3 2
Január 15 Florida , Homestead 1 3
Január 15 Arizona, Phoenix 0 4
Január 15 Texas, Houston 1 4
Január 14 Missouri, Saint Louis 0 4
Január 13 Ohio, Cleveland 4 1
Január 9 Pennsylvania, Philadelphia 3 1
Január 9 Minnesota, Minneapolis 0 4
Január 9 Colorado, Denver 0 4
Január 8 Minnesota, Minneapolis 0 4
Január 8 Georgia, Albany 0 4
Január 7 Alabama, Huntsville 2 9
Január 7 North Carolina, High Point 5 0
Január 6 Texas, Dallas 3 2
Január 5 Florida , Miami 0 10
Január 4 Utah, Cedar City 8 0
Január 4 Maryland, Baltimore 1 4
Január 4 Virginia, Dumfries 1 4
Január 3 Columbiai körzet, Washington 1 3
Január 3 Louisiana, New Orleans 0 5
Január 1 Ohio, Kolumbusz 1 4
Január 1 Florida, Öcala 2 4
Január 1 Illinois ,Chicago 1 3
Január 1 Florida, Miami Gardens 0 9
Január 1 Észak-Karolina, Durham 0 5
Január 1 Pennsylvania, Allentown 0 4
Forrás: gunviolencearchive.org