;

Budapest;Fővárosi Állat- és Növénykert;részvénytársaságok;

- Új főigazgatói pályázat helyett inkább részvénytársasággá alakítanák a budapesti állatkertet

Saját lábra állítaná Budapest a Fővárosi Állat- és Növénykertet.

Eredménytelenül zárult a Fővárosi Állat- és Növénykert (FÁNK) főigazgatói posztjára még tavaly kiírt pályázat. A bíráló bizottság decemberben még időt kért, idén januári ülésén pedig meghallgatta az egyetlen érvényesnek nyilvánított pályázatot benyújtó jelöltet, akinek nevét, kérésére nem közöljük.

„A több mint két órás ülésen meghallgatták a jelöltet, aki nagyon szép pályázatot rakott össze, amelyben részletesen bemutatta az állatkert múltját és részben a jelenét. A bíráló bizottság azonban hiányolta a stabil jövőképre, illetve a gazdasági alapok megerősítésére és fejlesztésére vonatkozó elképzeléseket. Ezek hiányában nem tartotta elég meggyőzőnek a pályázatot a bíráló testület. A szavazáson végül 2 igen, 5 nem és 2 tartózkodás mellett nem támogatták a jelöltet. Az eljárás így eredménytelenül zárult, az erre vonatkozó előterjesztést szerdán tárgyalja a Fővárosi Közgyűlés” – válaszolta a Népszava kérdésére Bősz Anett kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes, aki fontosnak tartotta hozzáfűzni, hogy a pályázót nem „valamiféle politikai áramlat” sodorta el.

Döntően a szakma testületben ülő képviselői nem tartották elég meggyőzőnek a pályázatot.

A főpolgármester-helyettes ugyanakkor kétségesnek tartja, hogy egy új pályázaton más eredményre jutnának ugyanazon feltételrendszer mellett, hiszen szűk szakmai körből meríthetnek csak. Bősz Anett a helyzet feloldását abban látja, ha az állatkertet gazdasági társasággá alakítanák át, és a létesítményt anyagilag függetlenítenék a fővárosi önkormányzattól. A fővárosi kabinet támogatta javaslatát, hogy mérjék fel a részvénytársassággá alakítás lehetőségeit. Az egyik legfontosabb kérdés ezzel kapcsolatban az „átalakítás pénzügyi vonzata”.

„A részvénytársasági forma felgyorsíthatná a folyamatokat, nem oszlanának meg a felelősségi körök, segítené a Fővárosi Állat- és Növénykert saját lábra állását. Nem véletlen, hogy a fővárosi állatkert az egyetlen, amely költségvetési intézményként működik a hazai állatkertek közül. A gazdasági társasággá szervezés rugalmasabb pénzügyi és marketing stratégia indítását tenné lehetővé” - magyarázta Bősz Anett, aki az átalakításkor támaszkodna a fővárosi önkormányzati csarnokokat, piacokat, üzletközpontokat és egyéb kereskedelmi létesítményeket üzemeltető társaság átalakításakor szerzett tapasztalatokra. Az a struktúraváltás 2021-ben Földes Tamás - a Fővárosi Autópiac ügyvezetője – irányításával zajlott le.

Az egyetlen érvényes pályázatot benyújtó jelöltet kerestük, de nem kívánt nyilatkozni az ügyben.

Nincs valódi kormányos

Az állatkert főigazgatói kinevezéséről szóló előterjesztést meglehetősen hangos politikai kardcsörtetés után törölték a decemberi közgyűlés napirendjéről, miután a Demokratikus Koalíció (DK) bundát kiáltott amiatt, hogy a hét pályázó közül hatot még a meghallgatás előtt kizártak a versenyből, mivel a Főpolgármesteri Hivatal érvénytelennek találta azokat. Az ellenzéki többségből egyre nagyobb hányadot magáénak tudó párt fővárosi frakcióvezetője, Szaniszló Sándor közleményben szólította fel Karácsony Gergely főpolgármestert a főigazgatói pályázat érvénytelenné nyilvánítására, és egy új pályázat kiírására. A DK elfogadhatatlannak tartotta, hogy pályázatra jelentkező többi jelöltet – köztük egy nemzetközi szinten is elismert szakembert, multinacionális cégnél tapasztalatot szerzett vezetőt, illetve egy hasonló profilú vállalat korábbi vezetőjét – anélkül zártak ki, hogy lehetőséget kaptak volna a személyes bemutatkozásra. A bíráló bizottság abban bízott, hogy a főjegyzői kabineten a másodszori átvizsgáláskor több pályázat jut át a rostán. Nem így történt.

Persányi Miklós távozása óta valódi kormányos nélkül hányódik az állatkert hajója. Az állatkertet megújító, nagy szakmai sikereket elérő vezető 2020 márciusában távozott posztáról. Lemondását megromlott egészségi állapotával indokolta, de a valódi ok minden bizonnyal a biodóm projekt bukása volt. Az építmény azóta is félkészen várja döntést. Az őt követő megbízott igazgatók nem sokat tudtak érdemben javítani az állatkert helyzetén.

A külgazdasági és külügyminiszter „békepárti” tirádájában méltatlankodott az „uralkodó háborús hangulaton”, amelyre "példaként" az Ukrajnának szánt újabb uniós fegyverszállítmányokat hozta fel. A „béketeremtéssel” kapcsolatban természetesen ezúttal sem állt elő konkrét ötletekkel.