Szlovákia;népszavazás;kormányválság;előrehozott választások;

- Érvénytelen lett a szlovák népszavazás

A Smer ahhoz kért támogatást, hogy népszavazás vagy parlamenti határozat útján le lehessen rövidíteni a parlament négyéves megbízatását, lehetővé téve előrehozott választások kiírását.

A várakozásoknak megfelelően érvénytelen lett a szombati szlovákiai népszavazás, amelyet Robert Fico pártja, a Smer kezdeményezett. Az ellenzéki párt ahhoz kért támogatást, hogy népszavazás vagy parlamenti határozat útján le lehessen rövidíteni a parlament négyéves megbízatását, lehetővé téve előrehozott választások kiírását. A választóknak azonban mindössze 27 százaléka járult az urnákhoz - a közvélemény-kutatók is nagyjából ilyen részvételt jósoltak -, miközben az érvényességhez 50 százalék plusz egy voksra lett volna szükség.

A szlovákiai törvények szerint a parlamentet nem lehet feloszlatni és újraválasztani, még akkor sem, ha a kormány felbomlik, és nem képes új többségre szert tenni a parlamenti viszonyok alapján. A baloldali populista Fico pártja, a Smer 400 ezer aláírással kényszerítette ki a referendumot, amelyen elviekben 4,5 millió választó vehetett volna részt.

Szlovákiát évek óta folyamatos kormányválság jellemzi. Decemberben egy bizalmi szavazáson megbukott Eduard Heger miniszterelnök kisebbségi kormánya. Az ellenzék azzal vádolta a miniszterelnököt, hogy rosszul kezelte az energiaválságot és gyenge intézkedéseket hozott a magas inflációval szemben, továbbá a korrupció elleni küzdelem iránt sem mutatott kellő elkötelezettséget.

Zuzana Caputova elnökasszony ezután arra kérte Hegert, hogy ügyvivő jelleggel maradjon hivatalában - január végéig adott időt a parlamentnek, hogy az alkotmány módosításával új választásokat írjon ki. Minden felmérés szerint Heger három konzervatív-populista pártból álló kisebbségi koalíciója elbukna a következő voksoláson. Ezért a kormánypártok a végsőkig igyekeztek megakadályozni a népszavazás sikerét. Szlovákiában elviekben 2024 februárjában rendeznék a következő választásokat. A kabinet nem zárkózik el az előrehozott választásoktól, de ennek időpontját minél inkább kitolná, s 2023 szeptemberében voksolna. Caputová ugyan korábbi időpontot szeretne, de a szeptembert sem ellenezné.

Az elbukott referendum után az államfő szóvivője útján azt közölte, mindezek ellenére elengedhetetlennek tartja, hogy a jelenlegi politikai helyzetben a parlament minél gyorsabban elfogadja az alkotmány előrehozott választások kihirdetését lehetővé tevő módosítását.

Ami a leadott voksokat illeti, a szavazók 97,51 százaléka válaszolt igennel az alkotmánymódosítást érintő javaslatra, 1,54 százaléka nem értett egyet ezzel.

A legmagasabb részvételi arányt a Trencséni járásban regisztrálták, ahol a választók több mint 36 százaléka járult az urnákhoz. A legkevesebben a Pozsonyi régióban vettek részt, itt 21 százalék szavazott. A rendőrség csak kisebb incidenseket regisztrált a referendum lebonyolítása során. Ez volt a kilencedik népszavazás Szlovákia történetében.

Tíz sebesültet kórházba kellett szállítani, állapotuk a stabiltól a válságosig terjed. Az elkövető még szökésben van.