;

Népszava;történelem;Podcast;

- Üldözték a munkásokat, az is csoda, hogy a lap egyáltalán megjelent – így indult a Népszava 1873-ban

A mai baloldalnak is lenne mit tanulni az 1870-es évek munkásmozgalmáraitól – derül ki a Népszava Hol Élünk? 150 múltidéző podcastsorozatának első, a lap 1873-as elindulásáról szóló adásából.

A műsorvezető Rosznáky Varga Emma Császtvay Tündével, a XIX. század művelődéstörténetének szakértőjével és K. Horváth Zsolt társadalomtörténésszel beszélgetett a rögös kezdetekről: a gazdasági válság nehézségei közepette, a párizsi kommün vérengzéseinek sokkhatása alatt lévő fővárosi lakosság rettegett minden munkásszerveződéstől, a rendőrség pedig állandóan szemmel tartotta a mozgalmat és az akkor formálódó lap „fejmunkásait” – ahogy a mozgalom munkásértelmiségét nevezték.

A korszak Magyarországán nem létezett még sajtójog, a munkásírók gyakorlatilag a semmiből találták és adták ki Népszava elődjét, a négyoldalas Munkás Heti Krónikát. Munkáslakásban írták, mosókonyhában nyomtatták, „szinte csodával határos volt, hogy el tudott indulni a lap”- hangzik el a műsorban.

Magyarországon nemsokára mintegy 160 ezer háztartás dőlhet be, további egymillió lesz veszélyben. Itt a Népszava podcastsorozata, a Hol Élünk? 27. adása.