;

Ukrajna;Andrij Szemjankiv;

- Frontorvos nyerte a könyvdíjat

Kételkedtek abban, hogy a háború évében kiírjanak-e pályázatot, mégis megtették. A BBC ukrán szerkesztősége egy kórboncnokról szóló krimit ismert el idén. 

Joggal számíthatott mindenki arra, hogy Ukrajna egyik legelismertebb irodalmi díját olyan könyv szerzőjének ítélik oda, aki a háborúról ír. Lassan egy éve tart a háború és ez sok szerzőt megihletett. És sok könyv is íródott a nyolc éve tartó Donyec-medencei határháborúról is. Most azonban a tavalyi könyvtermésből a Tánc csontokkal (hevenyészett fordítás ukránból) című orvosi krimi nyerte a BBC ukrán nyelvű szerkesztőségének másfél évtizede létező könyvdíját. A negyven éves szerző Andrij Szemjankiv viszont katona, illetve katonaorvos, egy frontkórház aneszteziológusa. (Ukrajnában a másik nagy presztízsű kulturális elismerés, a hatvan éve odaítélt Sevcsenko Nemzeti Díj, amelynek van „irodalmi szekciója” is.) A díj nyerteseit még decemberben virtuálisan hirdették ki, nem hagyományos gálán. Szépirodalmi, gyermekirodalmi és esszé kategóriában osztják a kitüntetést, amelynek erkölcsi jelentősége jóval meghaladja a szerény 1000 angol fontnyi pénzbeli elismerését.

Szemjankiv a fronton értesült a kitüntetésről. Erről és arról, hogyan lett aneszteziológusból és intenzív terápiás orvosból könyvszerző és miként került a frontra az orosz támadás után, több interjút is adott azután, hogy díját nyilvánosságra hozta a rangos zsűri. A krimi nem az első könyve, korábban napvilágot látott és bestsellerré lett egy ismeretterjesztő kötete, amelynek Tényeken alapuló orvoslás és semmi más címet adta. Ennek alapanyagát viszont azok a blogbejegyzések szolgáltatták, amelyeket orvosi témákban tett közzé Med Goblin – Medikus Manó szerzői névvel. Ezzel vált meglehetősen ismertté Ukrajna szerte. 2014 után nagyon megromlott a gazdasági helyzet Ukrajnában, a legtöbb orvos magánrendelőt nyitott. Neki, mint altatóorvosnak erre nem volt lehetősége – mesélte a lengyel Gazeta Wyborczának. A blogolást akkor kezdte el - mondta egy interjúban -, amikor egy arab országban dolgozott. Az időjárás elviselhetetlen volt, nem volt vele a családja, barátai – ezzel kötötte le magát. Med Go azonban egyre népszerűbb lett, youtuberként videókat is készített és meghívták TEDx előadásokat is tartani. A háború előtti évben – mondta a BBC ukrán nyelvű honlapjának – ez a tevékenység foglalta le, nem is dolgozott korházban.

Ekkor kezdte viszont írni a most díjat nyert krimit. A bűnügyi regény sok elismerést kapott, nemzetközi könyvpiaci karriert is jósolnak a szerzőnek, aki főhőséül egy sikertelen kórboncnokot választott. Szeverint nem becsülik a munkahelyén és keveset keres, a magánélete is zavaros. Önértékelési válságban van, amikor ajánlatot kap valakitől némi mellékkeresetre. Nem túl törvényes, de erre nem is számíthat, aki nemzetközi szervkereskedelmi ügyletekbe keveredik. Egy kis apróságot kell elvennie a halottaktól, akiknek arra már úgy sincs szükségük… A regény főhőse lépésről lépésre változik meg: félalkoholistából magabiztos bűnözővé alakul. A tettek, amelyek korábban elfogadhatatlan voltak a szemében, gyakorlatává lesz. Meddig mehet még tovább ezen az úton? – ez a kérdésfelvetés teszi izgalmassá a történetet, írják a méltatók.

Egyik első interjújában a szerző azt mondta, hogy alig tudja elhinni, hogy övé lett a díj. Tudta ugyan, hogy felkerült a jelöltek rövid listájára, de az mégsem ugyanaz. Egyébként is – mondta - a fronton az ember egészen más dolgokkal foglalkozik. Más interjúkban Szemjankiv elmondta, hogy ő már tavaly február 24-i kitörése előtti napokban is készült a háborúra, a csomagjai össze voltak készítve, s amikor Kijevben meghallották a robbanásokat, kocsiba ültette a családját és elindultak Nyugat-Ukrajna felé. Otthagyta a családját, visszament a fővárosba és bevonult. Egy hónapos kiképzés után került a frontkórházba. Elmondta, egyszer volt öt nap szabadságon családjánál, találkozott a barátaival. „Különös tapasztalat volt. Úgy gondolja az ember, hogy most nagyon boldognak kellene lennem, hogy találkozom velük. De két-három nap után kezdtem azt érezni, hogy nem vagyok ott, nem passzolok az ottani körülmények közé. Idegenül éreztem magam a szülői házban, ahol felnőttem. Vissza akartam kerülni a frontra.”

Marta Sokalo, a BBC ukrán szerkesztőségének vezetője a díjátadón elmondta: sokáig tétováztak, kiírják-e egyáltalában a 2022-es könyvdíj pályázatát. „aztán kiderült, hogy érdemes volt, rengeteg könyv érkezett be, igaz mind digitális kiadásban. Sok könyv szólt a most folyó háborúról. Ma már tudjuk, hogy a háború alatt is írnak, kiadnak és olvasnak könyveket.”

Csak a zeneszerző, illetve művének szellemisége nem jelent meg.