;

per;Pécsi Tudományegyetem;holttestek;patológus;

- Engedély nélkül távolítottak el több száz csontot hamvasztásra váró holttestekből, elkezdődött a per a Pécsi Törvényszéken

Emberi test tiltott felhasználásának bűntette miatt indult bírósági tárgyalás a pécsi egyetem egyik volt klinikaigazgatója és kollégái ellen. Az igazgatót halált okozó gondatlan veszélyeztetés bűntettével is vádolják.

A Pécsi Törvényszéken szerdán elkezdődött az a büntetőper, aminek első rendű vádlottja a Pécsi Tudományegyetem fül-orr-gégészeti klinikáját 2011 és 2020 között vezető orvos. A másodrendű vádlott egy, az egyetem patológiai intézetében dolgozó boncmester, a harmadrendű a volt igazgató helyettese. A vád szerint a klinikaigazgató megbízása alapján a boncmester 2018-ban a hamvasztani kívánt holttestekből összesen 320 sziklacsontot távolított el. A sziklacsont a halánték egyik csontja, ami mögött az ember halló- és egyensúlyozó szerve bújik meg, s ezek megműtéséhez a sziklacsontot a fül-orr-gégészeknek gyakran meg kell fúrniuk. Az igazgató azért kért a klinikának sziklacsontokat, hogy azon az orvostanhallgatók és a szakorvosok gyakorolhassanak. Emellett az egyetemnek volt egy alapítványa, amit ugyancsak az igazgató irányított, s ez a szervezet 2019-ben kurzust indított hazai és külföldi orvosoknak, és erre a továbbképzésre is biztosítottak sziklacsontokat, hogy résztvevők azon a fúrást gyakorolják.

A vád szerint a sziklacsontok eltávolítása szabálytalanul történt, azt ugyanis patológus végezhette volna, vagy az ő felügyeletével történhetett volna meg. A törvény előírja, hogy a műveletet jegyzőkönyvezni kell, ami ezúttal minden esetben elmaradt. A sziklacsontot csak akkor lehet eltávolítani, ha az ellen az elhunyt életében nem tiltakozott. A megfelelő adminisztráció hiányában nem megállapítható, hogy volt-e az elhunytaknak ilyen jellegű végakarata.

A vádhatóság úgy látja, hogy a klinikaigazgató haszonszerzésre használta fel a nemzetközi kurzus számára biztosított sziklacsontokat, mivel azok az orvosok, akik csak az elméleti oktatáson vettek részt, 40 ezer forintot fizettek a rendező alapítványnak, míg azoknak, akik sziklacsontot fúrtak (személyenként 3-3 darabot), 60 ezer forint volt a részvételi díj. 

A sziklacsontok darabjáért az igazgató több alkalommal 2500 forintot fizetett a boncmesternek. Ezt a pénzt a boncmester nem fogadhatta volna el, ha ugyanis a csontokat jogszerűen távolítja el, akkor azzal munkaköri kötelességének tett volna eleget, amiért nem jár plusz juttatás. Az igazgató helyettese is oktatott az említett kurzuson, és tudnia kellett azt, hogy az ott prezentált sziklacsontokat jogellenesen szerezték be.

Az ügyészség a három pécsi férfit egészségügyi szolgáltató alkalmazottja által, foglalkozás körében, üzletszerűen elkövetett emberi test tiltott felhasználásának bűntettével vádolja.

A szerdai előkészítő tárgyaláson a három vádlott nem ismerte el bűnösségét, így márciustól a per bizonyítási eljárással folytatódik. 

A vádlottak újabb szakértőket kívánnak felkérni, és eddig még meg nem hallgatott tanúk beidézését várják a bíróságtól.

A volt klinikaigazgatónak halált okozó, foglalkozás körében elkövetett, gondatlan veszélyeztetés vádjával is szembe kell néznie a per során, mivel 2019-ben életét vesztette egy általa orrpolippal műtött, 68 esztendős asszony.

Az ügyészség szerint az intézményvezető orvosszakmai mulasztást követett el, s a beteg halála ezzel oksági összefüggésben van. 

A 66 éves szakorvos ebben az ügyben is ártatlannak vallotta magát az előkészítő ülésen, így ebben a vádpontban is hosszas bizonyítási eljárás várható.

Az egykori intézményvezető egyébként szakmája nemzetközi tekintélyének számít, több, a hallást forradalmi módon javító műtéti eljárás magyarországi meghonosítójának tartják őt, aki rangos külföldi klinikákon dolgozott, s 3-3 évig a liverpooli és a nottinghami egyetem fülészeti klinikájának konzultánsa volt.

De ha kötelező lesz, akkor természetesen megteszi.