;

Európai Bizottság;Navracsics Tibor;kuratórium;Erasmus;

- Navracsics Tibor biztos abban, hogy meg fognak állapodni az Európai Bizottsággal Erasmus-ügyben, a kuratóriumi pozíciójáról való lemondásról még nem gondolkodott

De ha kötelező lesz, akkor természetesen megteszi.

A tárgyalások alkalmával az alapítványi egyetemek kuratóriumai, és általánosságban a közérdekű alapítványok kuratóriumi tagsága felmerültek, mint összeférhetetlenségi kérdés - ismerte el Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az ATV Start című műsorában.

A miniszter szerint ugyanakkor ezeket nem nevesítették a politikusokra. Az Erasmus lényege pont az volt, hogy a fiatalokat mentesítsék a politikai vitáktól, ez egy európai értelmiségi program, ahol politikai oldaltól függetlenül el tudnak menni a hallgatók másik országba tanulni - fejtette ki Navracsics Tibor.

A miniszter közölte, nem gondolkozott még azon, hogy lemondjon a Pannon Egyetem kuratóriumi elnöki pozíciójáról, bár hozzátette, hogy ha kötelező lesz, akkor természetesen megteszi. Állítása szerint éles határt húztak meg a kuratórium fenntartói tevékenysége és az egyetem tudományos oktatói tevékenysége között.

Navracsics Tibor biztosra veszi, hogy lesz megállapodás az Európai Bizottsággal, így az a probléma sem fog előállni, hogy a külföldi egyetemek nem lesznek partnerek a magyar diákok befogadására. A lényegi kérdéseket márciusra szeretné tisztázni. A politikus állítása szerint ugyanakkor továbbra sem biztos abban, hogy a Bizottság elvárása szerint minden politikusnak távoznia kellene a kuratóriumok éléről, a kérdés az, hogy hol húzzák meg a határokat.

Mint a Népszava először beszámolt róla, a jogállamisági eljárásban hozott tavaly decemberi döntés alapján Brüsszel elzárta az alapítványi fenntartásban működő egyetemeket az Erasmus+ oktatási csereprogram és a Horizont Európa tudományos kutatási program friss támogatásaitól. A határozat értelmében az EU 2022. december 15-e után 21 ilyen intézménnyel addig nem köthet új finanszírozási szerződést, amíg a magyarországi hatóságok nem orvosolják az alapítványok kuratóriumában fellelhető összeférhetetlenségi problémákat.

A jogállamisági eljárásban az EU kifogásolta, hogy az irányító testületekben helyet foglaló politikai kinevezettek dönthetnek közpénzek kifizetéséről olyan szervezeteknek, amelyekben maguk is alkalmazottak és döntéshozatali jogkörrel rendelkeznek. 

A végrehajtói kar elnöke egyik lehallgatott beszélgetésén említette az egyelőre azonosítatlan Tóni, Barbara és Ádám nevet és egy 35 éves időszakot. Cáfol az ügyészség.