templom;Lappföld;

- Süllyed a talaj, elvontatják a templomot

Az északi sarkkörön túli Kirunában egy egész városrészt elköltöztetnek a vasércbányához közeli régi városrészből.

Egyedülálló vállalkozásra készülnek a svédországi Lappföldön 2025-ben: egy darabban kiemelik a helyéről Kiruna város több mint százéves fatemplomát, kerekekre teszik, elvontatják és néhány kilométerrel odébb lerakják. Olle Thoors, az egyházmegye kommunikációért felelős munkatársa szerint Svédországban ekkora épületet bontás nélkül még soha nem szállítottak el egyik helyről a másikra. A költöztetés a templom bezárásától a megnyitásáig előreláthatólag két évig fog tartani, és a költségeit a helyi bányavállalat állja, amely miatt egy ideje repedezik a föld a régi városrész alatt.

Az északi sarkkör fölött 145 kilométerre fekvő Kiruna régi bányásztelepülés, a bányavállalat első igazgatója, Hjalmar Lundbohm alapította a múlt század elején. Területén működik Európa legnagyobb vasércbányája, amelyben nemrégiben hatalmas ritkaföldfém lelőhelyre bukkantak. Az ásványok felszínre hozásához egyre mélyebbre és távolabbra kell fúrni, ami veszélyezteti a környékbeli épületeket. Bezárni a bányát vagy új várost építeni? A helyiek, akiknek többsége a bányából él, az utóbbira szavaztak. Az emberek és az épületek elköltöztetése már vagy tíz éve tart és a tervek szerint 2035-re befejeződik. Vannak házak, amelyeket egy az egyben átemelnek a település egyik végéből a másikba, de a többségüket lerombolják és újjáépítik vagy újat húznak fel helyettük a földmozgásoktól nem veszélyeztetett területen. Az otthonukat elvesztő családok kívánságuk szerint pénzt vagy új lakást kapnak. Az átalakítás a legradikálisabb városrendezési projekt, amelyet valaha is megvalósítottak a világon. A 23 ezer fős Kiruna lakóinak csaknem egynegyedét érinti: 3 ezer lakóingatlant és 450 ezer négyzetméteren elterülő köz- és kereskedelmi létesítményt kell elmozdítani.

A város és a bánya megegyezett, hogy 21 műemlék- vagy műemlék jellegű épületet feltétlenül meg kell őrizni eredeti formájában. Közéjük tartozik az 1912-ben elkészült kirunai templom, amely a svédek egyik büszkesége, és 2001-ben meg is választották minden idők legszebb épületének. Az ország legnagyobb fából épült temploma a városhoz közelítő repülőről is jól látható, ma még része a látképnek. Széles talapzatával és kúpos tetejével a bennszülött lappok — akiket Svédországban számiknak hívnak — kunyhójára emlékeztet.

A rénszarvasokkal vándorló nép szentélyének nevezett 600 tonnás építmény a tervek szerint 2025-ben kel vándorútra. Egy az egyben fogják “elgurítani” a helyéről, miután az alapzatát darabonként és óvatosan kihúzták alóla, fémszerkezettel pótolva a leválasztott részeket. A művelethez valószínűleg helikoptert is segítségül hívnak. Mint Olle Thoors lapunknak elmondta, a szállítási útvonalon több, eleve bontásra ítélt házat kell lerombolni, hogy terebélyes terhével elférjen majd a pótkocsi. Még indulás előtt elcsomagolják a templom berendezési tárgyait, kiemelik az ablakait, szétszedik és elpakolják az orgonát, amely rendkívül drága mulatság lesz, hiszen egy nagyon bonyolult szerkezetről van szó.

A város és a bánya megállapodásának megfelelően az új városrész kialakításának nagyjából egymilliárd euróra becsült költségét az állami tulajdonban lévő vállalatnak kell megtérítenie. Az egyházmegye illetékesei még csak megsaccolni sem tudják, hogy a régi templom elszállítása mennyibe fog kerülni. “A bánya ad és elvesz”, mondta Lena Tjärnberg plébános, aki szerint az emberek nem szomorkodnak, inkább örülnek, hogy az épületet sikerül megmenteni. A templom új helye három kilométerre keletre, a temető közelében lesz. “Számunkra ez egy kicsit olyan, mintha hazatérnénk” - fogalmazott.

Nepálban - ahol a világ 14 legmagasabb hegycsúcsa közül nyolc is megtalálható, rekord magas a repülőgép-balasetek száma, egyrészt a gyorsan változó időjárás, másrészt a hegyoldalakban található rendkívül takarékosan méretezett le- és felszállópályák miatt.