vizsgálat;elnökválasztás;Legfelsőbb Bíróság;Brazília;zavargások;Lula da Silva;Jair Bolsonaro;

Bolsonaro tartózkodási helye Floridában

- A legfelsőbb bíróság vizsgálja Brazíliában Bolsonaro szerepét a zavargásokban

Az Egyesült Államokban tartózkodó volt elnök ügyvédje szerint a bukott államfőnek semmi köze sincs az erőszakhoz, sőt „ő a demokrácia védelmezője”.

Brazília legfelsőbb bírósága bejelentette, hogy befogadták azt az indítványt, amelynek értelmében megvizsgálják Jair Bolsonaro volt brazil elnököt szerepét a január 8-án, múlt vasárnap történt zavargásokkal kapcsolatban – írja a Guardian. A gyanú szerint az események az ország új kormányának megbuktatására irányuló kísérlet volt.

Amint arról a Népszava is beszámolt, csaknem egy hete a bukott elnök, Jair Bolsonaro több ezer híve támadást intézett a demokrácia ellen, és megrohamozta a brazil törvényhozás több épületét, a tömeget csak a nemzeti gárda tudta megfékezni, százakat tartóztattak le. Az eset kísértetiesen hasonlított a washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostromára, miután a volt amerikai elnök, Donald Trump szintén megbukott.

Jair Bolsonaro, a múlt vasárnap történtek előtt elhagyta Brazíliát, és kórházi kezelésre hivatkozva az Egyesült Államokba, Floridába utazott. Ugyanakkor feldühödött híve szerint a tavalyi októberi elnökválasztás eredményét – szoros küzdelemben végül a korábbi elnök, Lula da Silva győzött – meghamisították.

Pénteken késő este a legfelsőbb bíróság bírája, Alexandre de Moraes azért fogadta el a Legfőbb Ügyészség kérését, hogy a volt elnököt is bevonják a nyomozásba, mert maga Bolsonaro a zavargások kitörése után közösségi oldalán megosztott, majd később törölt videót, amelyben hamis információkra hivatkozva, megkérdőjelezte a január 1-jén elnöki esküt tett da Silva győzelmét. 

Bolsonaro ügyvédje, Frederick Wassef nyilatkozatában kijelentette, hogy a volt elnök „mindig is visszautasított minden illegális és bűncselekményt”, és „a demokrácia védelmezője”. Wassef tagadta, hogy Bolsonaro bármilyen szerepet játszott volna a vasárnapi erőszakban. A történtek nyomán, a legfrissebb adatok szerint már több mint 1000 embert tartóztattak le, közöttük a volt igazságügyi minisztert és több katonai vezetőt. A rendőrség nagy erőkkel nyomoz a felbujtók, az erőszak „finanszírozói” után is.

Sokasodnak a háborúval szemben kritikus hangok a „héják” táborában, a hadsereg renoméjának szertefoszlása az elnök pozícióit gyengítik, Jevgenyij Prigozsin bandája időzített bombává vált.